Güncel

Özgür Gündem: Gerçekler Karanlıkta Kalmayacak!

İstanbul: Özgür Gündem emekçileri gazetenin 20. yılı dolayısıyla baskılara, göz altılara rağmen gerçekler karanlıkta kalmayacak” şiarıyla 30 Mayıs günü Makine Mühendisleri Odasında bir etkinlik gerçekleştirildi.

Etkinliğe, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, eski Milletvekili Ufuk Uras, Fatih Polat, İşçilerin Sosyalist Partisi Genel Başkanı Sevim Belli, gazeteciler Nuray Mert ve Yıldırım Türker, Sanatçı Ferhat Tunç, Özgür Gelecek, Evrensel ve Birgün gazetelerinin yönetici ve çalışanları, Barış Anneleri, ve BDP üyelerinin yanı sıra çok sayıda özgür basın çalışanı katıldı.

Özgür Gündem Gazetesi Editörü Mehmet Gelturan, Özgür Gündem’in Mayıs 1992 tarihinde “Egemenlik kayıtsız şartsız DGM’nindir” manşeti ile yayın hayatına başladığını, dile getirerek şöyle konuştu:  “Özgür Gündem’in 76 muhabiri, dağıtımcısı, yazarı katledildi. Onlarca çalışanı gözaltına alındı, tutuklandı. Ancak yine de yoluna devam etti. Onlar sayesinde karanlıktan aydınlığa çıktık” Gelturan yaptığı açıklamada,  Özgür Gündemin 1992’den beri Kürt halkının yaşadıklarına ortak olduğunu ve Kürt halkının sesi olduğunu belirtti.

Ardından söz alan Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol, “en iyi çalışma arkadaşlarımızı katlettiler. Kürt medyası olarak yürüttüğümüz mücadelede ağır bedeller ödedik. Şimdi arkadaşlarımız öldürülmüyor ama tutuklanıyorlar. Baskılara rağmen genç arkadaşlarımız tutuklanan arkadaşlarımızın yerini dolduruyor. Bizim yolumuza devam etmemizin bir nedeni de gazetemizi sahiplenenler ve dayanışma içerisinde olanlardır” diyerek destek veren tüm devrimci demokrat güçlere, okurlarına teşekkür etti.

Özgür Gündem Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin de, bir konuşma yaptı. “Katledilen arkadaşlarımızın acısını 20’inci yılımızda daha da derinden hissediyoruz. Özgür Gündem’in yaşamımda çok önemli bir yeri var. Gündem Kürdistan coğrafyasında yaşananları ilk elden kamuoyuna duyurdu ve duyurmaya devam ediyor” şeklinde konuşan Eren Keskin,  Özgür Gündem’e sahip çıkmanın ödenen bedellere sahip çıkmak olduğunu söylerek dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yaptı.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve JİNHA da mesajlarıyla Özgür Gündem emekçilerinin 20. yılını kutladı. Konuşmaların ardından Erdoğan Emir ve Zelal Gökçe geceyi müzikleriyle renklendirdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu