Güncel

Okmeydanı halkı, “Barınma Hakkı”nın iadesini istiyor

 

İstanbul: Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği yönetimi ve üeyeleri bugün(9 Mayıs) Galatasaray Lisesi önünden Beyoğlu belediyesine yürüyerek, Okmeydanı’nın “Riskli alan” ilan edilmesini protesto etti.

Yoğun yağmura rağmen yürüyüşün ardından Beyoğlu belediyesinin önünde yapılan açıklamada, 6306 sayılı afet yasası kapsamında depreme dayanıklı bir zemine sahip olmasına, 1999 yılında yaşanan depremde hiçbir evin zarar görmemesine rağmen deprem bahanesi ile değerli arazilere el konup, buralardaki evleri yıkıp, yaşayanları kovmak istedikleri belirtiliyor.

Okmeydanı Çevre Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Ali Çetki yaptığı açıklamada, “2005 yılında bina sahipleri bir bir çağırıldı, kandırılarak ve tehdit edilerek yıkılan 18.000 metrekarelik alanı Okmeydanı Okçular Vakfına verdiler 8000 metrekaresi kullanılan alanın 10000 metrekare etrafı tel örgülerle çevri boş olarak bekliyor. Bize söz verdikleri neden bu boş alana yapmıyorlar” dedi.

Çekti, “Mülkiyet sorunu çözülmeden, haklarımız hukuki belgelerle garanti altına alınmadan, riskli alan ilan edilme kararının alınması, dönüşüm sırasında bizleri büyük hak kayıplarına uğratacaktır. Sulukuledekilerin, Tarlabaşındakilerin ve Örnektepedekilerin akıbetine uğramak istemiyorsak, kenetlenerek barınma hakkımızı sonuna kadar korumak zorundayız” dedi ve evlerinden ve canlarından başka kaybedecekleri olmadığını vurgulayarak mücadeleye sonuna kadar devam edeceklerini ifade etti.

Yürüyüş ve açıklama süresince “İşgalci değil, hak sahibiyiz”, “Teslim olmadık olmayacağız”, “Afet yasası değil, yıkım yasası”, “Riskli alan kararı geri çekilsin” sloganları atıldı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu