GüncelManşet

Komutan Ulaş Rojava’da askeri törenle anıldı!

uulaş bayraktaroğlu anma rojava 1H.Merkezi: 9 Mayıs günü Rakka hamlesinde DAİŞ çeteelrine kaşrı savaşırken şehit düşen Devrimci Komünarlar Partisi kurucu önderi ve Birleşik Özgürlük Güçleri komutanı Ulaş Bayraktaroğlu (Mehmet Kurnaz)  Rojava’da(Serekaniye) yapılan bir törenle anıldı.

YPG, TKP/ML TİKKO, MKP, MLKP, MLKP/KKÖ, TKEP/L ve THKP-C/MLSPB ve enternasyonalist savaşçıların katıldığı anma için BÖG karargahında askeri tören düzenlendi.
Savaşçıların askeri töreni ile başlayan anmada ilk olarak Devrimci Komünarlar Partisi Temsilcisi Ekrem Demirci söz aldı. “Devrimci kimdir sorusuna en iyi yanıt, işte bugün burada andığımız, savaş siperlerindeki adıyla Komutan Mehmet, Gezi mücadelesiyle tanınan Ulaş Bayraktaroğlu’dur” sözleriyle konuşmasına başlayan Demirci, Ulaş Bayraktaroğlu’nun sürekli kendisine “ben dünyanın en iyi hamalıyım en ağır yükü taşırım” dediğini hatırlatarak şöyle devam etti: “En zor yerde, en doğru yerde, en olması gereken yerde olurdu ve en büyük yükü taşırdı. Ulaş yoldaş kimsenin düşünmediği zamanda, düşünmediği şeyi, düşünmediği tarzda yapardı. Adanmışlığıyla ve askeri yönüyle ön plana çıkmış bir komutan yoldaştı

Demirci, Ulaş Bayraktaroğlu’nun enternasyonal birlik hayalinin olduğunu, kendini Kürdistan devrimine sıkıca bağladığını, Kürdistan devrimine büyük bir aşk ile bağlı olduğunu, Ulaşın Devrimci Komünarlar Partisi’nin kurucu önderi ve Özgürlük Güçleri’nin komutanı olarak sürekli ‘iki yıldır yaptğım en iyi şey bu iki şeye hizmet etmektir’ dediğine dikkat çekti.

 

“Nasıl yaşadıysa öyle öldü

Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) adına konuşan Aynur Ada ise “Ulaş Bayraktaroğlu nasıl yaşadıysa öyle öldü” diyerek şöyle devam etti: “Ulaş yoldaş çiçekli bir yol dediği ölüme yürüdü. Ulaş Bayraktaroğlu bizi biz yapmıştır. Bir adım önden gidenimizdir. Kimse canını kendisine siper eden Rasih (Aziz Güler)’i toprağa vermiş Mehmet’i durduramazdı. Çünkü o kendini durdurmazdı, niçin dursun? Adını Ulaş Bardakçı’dan almış bir komutan neden dursun. Che’nin yolundan yürüdü, Mahir Çayan’ın yolundan yürüdü, kendi yarattığı yolda yitirdiklerinin yolundan yürüdü. Azizlerin, Cemre’lerin, dörtlerin yolundan yürüdü”
Ulaş Bayraktaroğlu’nun tek kutsalını devrim olduğuna dikkat çeken Ada, sözlerini şöyle sürdürdü: “Che nasıl Che olduysa, Mahir Çayan nasıl Mahir Çayan olduysa, Ulaş Bayraktaroğlu da öyle Ulaş Bayraktaroğlu olacak. Nasıl yaşadıysa öyle öldü. Dost da düşman da bilsin ki Ulaş Bayraktaroğlu Özgürlük Güçleri’nin bilincinde ve mücadelesinde yaşayacaktır.”

 

Rojava devrimi zafere ulaşacak”
YPG adına konuşan Rubar Çeliki, “Mayıs ayında Haki Karer’leri, Denizleri, İbrahim Kaypakkaya’yı, Mehmet Karasungur’u şehit vermiştik ve şimdi de Ulaş yoldaşı ölümsüzlüğe uğurladığımız bir aydır” diyerek başladı konuşmasına şöyle devam etti: “Burada Mehmet yoldaşa söz veriyoruz; Rojava devrimi zafere ulaşacak. Rahat uyuyun yoldaşlar Türkiye ve Kürdistanlı devrimciler Rojava devriminin sesini her yere taşıyacaklar. Gericiliğe faşizme karşı Denizlerin, Haki Karerlerin, Mehmet Karasungurların, İbrahim Kaypakkayaların ve şehitlerin yolundan ilerliyoruz. Yeter ki, Mehmet yoldaş gibi Kürdistan devrimine inanalım ve kararlı olalım. Bize düşen de budur”

Anma töreninde THKC/MLSPBİ, MLKP ve TKEP/L adına da konuşmalar yapıldı. Anmada ayrıca MKP ve TKP/ML TİKKO Rojava’nın gönderdiği mesajlar okundu.

Anmada SYPG’nin yanı sıra Malbata Şehidan ve meclislerden temsilciler de yer aldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu