GüncelManşet

On binlerce kamu emekçisi grevdeydi

İzmir: Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), 2014 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı’na “Satış sözleşmesini kabul etmiyoruz! Bütçeden hakkımızı istiyoruz” şiarıyla Türkiye genelinde bir günlük iş bırakma eylemi İzmir’de de gerçekleşiyor.

Basmane Meydanı’nda biraraya gelen on binlerce KESK’li  “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları ile yürüyüşe geçti. Çok sayıda devrimci demokrat kurumun destek olduğu İzmir grevi oldukça kitlesel, coşkulu ve renkli karelere sahne oldu. İzmir Kadın Platformu da eylemde renkli şemsiyeleri ile yerini aldı.

 

“Ayakkabı Kutusu Partisi”

Konak Meydanına doğru yürüyüş yapan kitle sık sık “Yolsuzluğa değil emekçiye bütçe”, “Kahrolsun AKP diktatörlüğü”, “Zafer direnen emekçinin olacak” vb. sloganlar attı. Devlet cephesinde en son yaşanan yolsuzluk “skandalına” vurgu yapan pek çok döviz ve pankart açan kitle tarafından boş ayakkabı kutuları taşınırken “Ayakkabı Kutusu Partisi” yazıları dikkat çekiciydi.

 

“Çalınan paralar emekçilerin parası”

Konak Meydanı’nda toplanan emekçiler adına burada KESK Dönem sözcüsü Ramiz Sağlam basın açıklamasını okudu. Sağlam 2014 bütçesi için yoksulluk ve yolsuzluk bütçesi dediklerini, AKP’nin yağma ve talan bütçesine karşı seslerini yükseltmeye, bütçeden haklarını almaya geldiklerini ifade etti.

Sağlam “Bu düzen yolsuzluk, yoksulluk ve rüşvet düzenidir! Bu düzen gemiciklerin, medikallerin hanların, hamamların düzenidir” diyerek devletin tüm imkânları kullanılarak çalınan paralarının emekçilerin parası olduğu sözlerine ekledi.

 

“Karanlığın parçası olmayacağız”

Sağlam aynı zamanda 19 Aralık günün “hayata dönüş” adını koydukları katliamın 13. Yılı olduğu hatırlatarak, katliamda devrimcilerin diri yakıldığı ifade etti.

Sağlam, ardından emekçilerin taleplerini sıralayarak, kurulan karanlığın parçası olmayacaklarını, savaşın, rantın, sömürünün, gericiliğin bütçesini kabul etmeyecekleri dile getirerek açıklamasını sonlandırdı.

Grev yapılan açıklamadan sonra İzmir Müzisyenler Derneği ve Sokak Orkestrası Konak Meydanı’na kurulan sahneden grev parçaları ile kitleyi coşturdu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu