GüncelManşet

Onbinler Kürdistan’ın 3 kızıl karanfilini andı

Paris: Geçtiğimiz yıl 9 Ocak’ta, Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, katledişlerinin birinci yıldönümünde Paris’te onbinler tarafından anıldı.

Avrupa’nın birçok bölgesinden onbinlerin akın ettiği anma yürüyüşü, Paris Kuzey Garı’nın önünden başladı. Sloganların, alkışların ve zılgıtların dinmediği yürüyüş boyunca Kürtçe, Türkçe ve Fransızca pankartlar yer aldı. Yine pankartların yanında, Katilleri saklayanlar, kendileri katillerdir, Hepimiz Sakine, Fidan, Leyla’yız” gibi dövizler taşındı.

Kitlenin en önünde şehit aileleri yürürken, “Biji Serok Apo“, “PKK Halktır, Halk Burada”, “Şehîd Namirin” sloganları atıldı ve katillerin ortaya çıkarılması, adaletin sağlanması talebi dillendirildi. Birçok Kürdistanlı ve Fransız kurum ve örgütün katıldığı yürüyüşe, Türkiyeli örgütlerden Odak, ADHK, MLKP, TİKB ve TKİP de yer aldı.

 

“Sakine’nin katili patron-ağa devleti”

Yeni Kadın, yürüyüşe Fransızca Katil Türk devleti, suç ortağı Fransa yazılı pankartıyla katıldı. Pankart arkasında kadınlar Yeni Kadın flamalarıyla yer aldı. Yine sanatçı dostumuz Pınar Aydınlar da yürüyüşe katılarak Yeni Kadın kortejiyle birlikte yürüdü.

Yeni Kadın kortejinin arkasında ise Partizan pankartıyla yer aldı. Partizan flamalarının taşındığı kortejde, yürüyüş boyunca coşkulu bir şekilde sloganlar atıldı. Partizan kortejinde “Sakine’nin Katili Patron-Ağa Devleti“, “Şehid Namirin”, “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganlarının yanında “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya“, “Yaşasın Partimiz TKP/ML”, “Katil Devlet Hesap Verecekgibi sloganlar da atıldı.

 

pariste sakineler anildi2“Hala öfkeliyiz”

Uzun süren ve Paris’in birçok sokağından, caddesinden geçilen yürüyüş boyunca, apartmanlarından insanlar da kağıtlara yazdıkları sloganlar ve alkışlarıyla kitleye destek verdi.

Yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda sonlandırıldı. Kitlenin alana girmesiyle birlikte Kürdistan’ın üç kızıl karanfili Sakine, Fidan ve Leyla şahsında Kürdistan ve devrim şehitleri için saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından, çeşitli kurum ve temsilcilerin konuşmaları  ve bildirileri kitleyle paylaşıldı.

Alanda konuşma yapan DTK eşbaşkanı Aysel Tuğluk, “Rojbin, Sara, Ronahi yoldaşlarımız alçakça bir katliamla yaşamını yitirdi. Acımız büyük, değerli yoldaşlarımızın bıraktığı acı, sızı ilk günki gibi taptaze. Bu katliamın üzerinden bir geçmiş olmasına rağmen, öfkeliyiz, çünkü bu katliamı gerçekleştiren sorumlular henüz açığa çıkmış değil. Bu katliamın arkasındaki kirli ittifakk henüz açığa çıkmış değil. Buradan Fransız makamlarına soruyoruz, yoldaşlarımızı katledenler neden açığa çıkmıyor? Neden soruşturma sonuçlanmıyor? Neden bu mahkemenin, bu soruşturmanın nasıl olacağına dair bir şey söylenmiyor? Bu gizliliğin nedeni nedir, neyi kimden saklıyorsunuz? Fransız makamlarının bu katliama ilişkin derhal açıklama yaplması gerekiyor. Fransız devleti, sorumluları açığa çıkarmaz, arkasındaki kirli ittifakı ortaya çıkarmazsa zan altındadır” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu