Güncel

Operasyonu engelledikleri gerekçesiyle darp edildiler

Adana’da ‘Uyuşturucu operasyonunu’ engelledikleri iddiasıyla 5 kişi polisler tarafından şiddette maruz kalarak gözaltına alındı.

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Fevzipaşa Mahallesi’nde 16 Aralık’ta “uyuşturucu operasyonunu engelledikleri” iddiasıyla Ahmet Adın ve ailesi polislerce darp edilerek, tehdit edildi

Adın ve beraberindeki 4 kişi “Polise mukavemet” ve “Polise görevini yaptırmamak” suçlamasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar olaydan bir gün sonra çıkarıldıkları Adana Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’nden hukuki yardım talebinde bulunan Adın, kendilerini darp ederek tehdit eden polisler hakkında ise Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

MA’dan Hamdullah Kesen’in haberine göre Fevzipaşa Mahallesi’nde ailesinin evine gittiği sırada sivil bir aracın sokak girişinde beklediğini anlatan Adın, “Aracın içindekilerden şüphelendiğim için aracın yanına gidip, kim olduklarını ve burada ne yaptıklarını sordum. Ancak cevap alamadım, ısrarım üzerine polis olduklarını söyledi. Polisler, yeni ekipleri çağırıp, mahalleye çok sayıda polis geldi” dedi.

Darp edildik

Mahalleye ekiplerin gelmesiyle polisler, kendisine hakaret ettiğini dile getiren Adın, “Polisler beni yere yatırıp, feci şekilde darp ettiler. Bunun üzerine mahalleden 4 kişinin yanımıza gelmesiyle polisler diğer kişileri de aynı şekilde darp etti. Polisler bizi Şakirpaşa Polis Merkezi’ne götürdü ve yol boyu şiddet devam etti” diye konuştu.
Adın, kendisiyle birlikte 4 kişinin gözaltına alındığını ve çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıklarını söyledi.

Şikayetçi oldular

Polisin, “Uyuşturucu operasyonu” dediği operasyonda da yeğeninin gözaltına alındığını ve sonrasında tutuklandığını dile getiren Adın, polisin hiçbir gerekçe olmadan kendilerine şiddet uygulamalarına tepki gösterdi. Adın, “Hiçbir şekilde hiç kimseye hakaret etmedik. Sadece sokağımızda bulunan ve tanımadığımız araçta bulunan şahıslara onları tanımadığımız ve çocuklarımızın can güvenliğinden endişe ettiğimiz için kim olduklarını sorduk. Bu nedenle sonradan polis olduklarını öğrendiğimiz kişilerce darp, tehdit edildik ve hakarete maruz kaldık. Yaşanan bu olay sonucunda ailece psikolojimiz bozuldu. Bize bunları yaşatanların cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu