Güncel

Organik gıda tartışmalarında yalanlar

“Yıllardır daha sağlıklı olduğu düşüncesiyle tüketilen organik gıdalarla ilgili yapılan araştırma sağlık dünyasında tartışma yarattı. ABD’de Stanford Üniversitesi’nin araştırmasına göre, organik gıdalar ile normal gıdalar arasında besin ve vitamin değerleri bakımından çok önemli bir farka rastlanmadı.

Organik gıdaların öne çıkan faydası ise, normal gıdalara oranla yüzde 30 oranında daha az ilaç kalıntısı taşıyor olması. Annals of Internal Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, aralarında organik meyve, sebze, buğday, et, yumurta ve sütün de bulunduğu 200 ürün, organik olmayan emsalleriyle karşılaştırıldı. Araştırma sonucunda, organik ve normal gıdaların besin ve vitamin değerleri bakımından birbirlerinden çok farklı olmadığı ortaya çıktı. Stanford Üniversitesi adına araştırma yapan bilim insanları, meyve ve sebzelerde aynı oranda vitamin, sütteyse aynı oranda protein ve yağ saptadı.

Araştırmada ayrıca, organik gıdalarda, üretimde kullanılan gübredeki farklılık nedeniyle daha fazla nitrojen bulunduğu ancak bunun sağlık açısından fayda sağlamadığı belirtildi. Bilim insanları, organik gıda tüketenler ile normal gıda tüketenleri kıyaslayan 17 çalışmayı inceledi. Sonuç şaşırtıcıydı. Organik gıdayla beslenen grup, diğer gruptakilerden daha sağlıklı değildi.

Neyi amaçlıyorlar

Oluşturulan bu haber dünya ölçeğinde GDO’lu ürünler olmak üzere zirai kimyasal ürünlerin tüketim ağının genişletilmesi amacını taşıyor.  Kitlelerin zihinleri manipüle edilmek isteniyor. Zira organik olanla kimyasal olan arasında bir farklılığın olmaması gibi bir yalana da kimsenin inanmayacağı herkesin malumu. Tarım ilaçları ve gübrelere karşı bilinç oluşmaya başlaması, bu ürünleri üreten ve pazarlayan uluslararası şirketleri tedirgin ediyor.

Bu nedenle insanların bilincine saldırıp, oluşan yeni algıyı yıkmak istiyorlar. Aslına bakılırsa, ‘Organik’ kavramının kendisi ve bu şekilde üretilen ürünlerin önemli bir bölümü de sorunlu. Endüstriyel tarımın nimetleri ile ortaya çıkan organik besin söylemleri dahi piyasayı diriltmenin amacı.

Zira, köylük bölgelerdeki ürünlerde köylü kendi ürettiğinin organikliğini hiç tartışmamış ve aramamıştır. Bu açıdan  endüstriyel tarımcıların yönettiği bir süreç olarak organik besin söyleminin esas amacı; onu yemezsen bunu ye şeklindedir.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu