Güncel

Osman Kavala hakkında gözaltı kararı verildi | Video Haber

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Osman Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 18 Şubat tarihli kararıyla, hakkında kamu davası açılan sanıkların beraatine ve tutuklu sanık Osman Kavala’nın tahliyesine karar verildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Anılan kararın bozulması talebiyle ilgili mahkemeye süre tutum dilekçesi verilmiş olup, kararın gerekçesinin yazılmasını müteakip, Cumhuriyet Başsavcılığımızca istinaf kanun yoluna başvurulacaktır. Yargılama sonucunda tahliyesine karar verilen sanık Kavala hakkında, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Başsavcılığımızca yürütülen bir başka soruşturma kapsamında, TCK’nın 309. maddesi uyarınca Anayasal Düzeni Bozmaya Teşebbüs suçundan ayrıca gözaltı kararı verilmiştir.”

Hapishaneye bırakmayın mesajı

Mahkemenin tahliye kararının üzerinden 6 saat geçmesine karşın Silivri Cezaevi Osman Kavala’nın tahliyesini gerçekleştirmedi. Bunun perde arkasında ise İstanbul Başsavcılığı’ndan hapishaneye giden “bırakmayın” mesajı oldu. Bu andan itibaren Kavala’nın tahliyesi geciktirildi. 6 saat sonra da İstanbul Başsavcılığı’nın gözaltı kararı haberi geldi.

“Açıklanacak bir şey yok”

Evrensel Gazetesi’ne konuşan Osman Kavala’nın Avukatı İlkan Koyuncu Silivri Cezaevi’nden adliyeye gittiğini söyledi. Koyuncu, “Biz de öğrenmeye çalışıyoruz. Açıklanamaz bu karar, açıklanacak bir şey yok, belli” dedi.

Gezi Direnişi davasında 840 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala hakkında bugün beraat ve tahliye kararı verilmesi ardından Kavala’nın Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmesi bekleniyordu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu