Güncel

ÖZEL HABER | Hasta tutsak Ekim Polat 11 gündür açlık grevinde

Polat'ın annesi Songül İlker de oğluna destek için başladığı açlık grevinin 7'inci gününe girdi

2016 yılından beri tutsak olduğu Manisa Akhisar T tipi Kapalı Hapishanesi’nden 28 Aralık 2020 tarihinde Denizli T Tipi Hapishanesi’ne işkenceyle sürgün edilen hasta tutsak Ekim Can Polat üzerindeki şiddet ve hak gaspları artarak devam ediyor. Polat’ın annesi Songül İlker, oğlunun başta kalp ve tansiyon olmak üzere birçok rahatsızlığı olduğunu vurgulayarak, derhal tahliyesini istedi.

Denizli Hapishanesi’nde tutsak olan 24 yaşındaki Ekim Polat işkence ve hak gasplarına başlattığı açlık grevinin 11’inci gününe girdi. Annesi Songül İlker gazetemize konuşarak kendisinin de oğlu için açlık grevine başladığını ve açlık grevinin 7’inci gününe girdiğini vurguladı.

“Adil yargılanmadı, savunma hakkı engellendi”

İlker, oğlu Ekim’in başta kalp rahatsızlığı olmak üzere birçok hastalığı bulunduğunu buna rağmen tahliye edilmediğini söyledi. Tutsaklık sürecinin başında adil yargılanmadığını ve savunma hakkının engellenerek tutuklandığı söyleyen İlker, Ekim ile bugün (18 Haziran) yaptıkları telefon görüşmesine dair şunları söyledi:

“Oğlum kalp hastası olmasına rağmen açlık grevinde ve her an kalbi durabilir. Buna rağmen hapishane yönetimi henüz bir adım atmış değil. Bugün telefonda konuştuk, konuşurken telefon sık sık kesildi. Şu anda baskı ve işkenceler çok ciddi boyutta. Ne zaman içeride yaşananları anlatsa telefon kesiliyor. Ekim üzerinde psikolojik baskı da var, çok ırkçı gardiyanların olduğunu söyledi. Gardiyanların da birçok işkence ve ölüm tehdidi oluyor. Sorunları yazdığı dilekçeler çıkmıyor, yazdığı mektuplar engelleniyor. Ekim’e giden mektuplar veriliyor. Bunları şikayet ettiğinde daha çok işkenceye maruz kaldığını söyledi. Zaten kantin ihtiyaçları giderilmiyordu, zaten burası Akhisar’ın devamı gibi. Tansiyon, kalp ilaçları verilmiyor. Doktorun yazdığı hipofiz hormonu ilaçlarının da verilmediğini söyledi. Orada çok fazla tutuklunun testinin pozitif olduğunu buna rağmen pozitif tutukluların yanlarına konulduğunu söyledi. Bunun nedenini sorduklarını, buna karşın işkence gördüklerini söyledi. Ekim hem birinci derece risk grubunda ve açlık grevinde.”

İlker, Ekim Polat’ın başına gelecek herhangi bir şeyden Denizli Hapishane yönetiminin sorumlu olacağını sözlerine ekledi. Ekim için “İstanbul’a sevkini istedik, buraya sevki yapıldığında tedavisinin daha iyi şartlarda yapılacaktı ama kabul görmedi. Ekim’in talebi, benim talebim tahliyesidir” diyen İlker tüm kamuoyunu Ekim ve hasta tutsaklar için duyarlı olmaya çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu