DünyaGüncel

ÖZEL HABER | New York’ta 49 yıldır tutsak bir Kara Panter: Jalil Muntaqim

49 yıldır Kara Panter tutsağı olan Jalil Muntaqim, aylardır salgın gerekçesiyle serbest bırakılmayı bekliyordu, ancak ırkçı ve devrimci düşmanı devlet politikaları izin vermedi ve koronavirüse yakalandı.

Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısının 110 bini geride bıraktığı ABD’de salgının ciddi tehdit oluşturduğu kesimlerden birini de tutuklular oluşturuyor.

New York’ta geçtiğimiz günlerde salgına karşı yeterince önlem alınmadığı ve aylardır süren gözaltı sürecinde ilerleme kaydedilmediği için hücresindeki camları kıran Jamel Floyd isimli siyah tutuklunun hücresinde öldürülmesinin ardından gözaltı merkezleri ve hapishanelerde bulunanların, salgın açısından kırılgan bir zeminde oldukları bir kez daha gündeme gelmişti.

Keza sadece New York eyaletinde bulunan 52 hapishanede, Haziran’a kadarki süreç içerisinde, 511 kişinin testi pozitif çıkı ve şimdiye dek 16 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin yüzde 59’unun Afrikalı Amerikalılar olması ise bir tesadüf değil, bugün ABD’de milyonların sokağa dökülmesine neden olan ırkçılığın bir tezahürü olarak görülmeli.

Kara Panter tutsağı devletin hedefinde

Bu ırkçılığa bir de devrimcilere dönük düşmanlık eklendiğinde, tutsakların salgından kaynaklı yapılan denetim düzenleme haklarından mahrum edilmesi, bilinçli olarak salgına yakalanması için hücresinin değiştirilmesi ve ölmesi gibi saldırgan örnekler açığa çıkıyor.

Bu örneklerden biri olan 68 yaşındaki Jalil Muntaqim, eski bir Kara Panter militanı ve 1971’den beri tutsak. İki polisin ölümünden sorumlu olarak yargılanan üç Kara Panter üyesinden biri olan Muntaqim, 1975’te 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen 2000 yılından bu yana tahliye olması, yani 20 yıldır tahliyesi çeşitli gerekçelerle engelleniyor.

Çünkü Muntaqim, tutsak olduğu süreç boyunca hapishanedeki tutsaklarla dayanışma içerisinde olmaya devam eden, üretim yapan ve hapishane koşullarına karşı mücadele eden bir devrimci olarak yaşamını sürdürmeye devam ediyor. Muntaqim ayrıca bir Afrikalı Amerikalı terapötik grup kurdu, bilgisayar okuryazarlığı ve hem bunun hem de şiir ve sosyoloji dersleri de dahil olmak üzere çeşitli hapishane programlarını oluşturdu tutsaklar için.

Bu yüzden de devletin düşmanca muamelesiyle karşı karşıya.

Muntaqim’in serbest bırakılmasını DOCCS engelliyor

49 yıldır tutsak olan Muntaqim halihazırda inme, kronik bronşit, sinüzit ve akciğerde soruna yol açan yüksek tansiyon hastalıklarıyla baş etmeye çabalarken bu kez salgına yakalandı ve enfekte oldu.  Ancak enfekte olmasına giden yol, oldukça bilinçli bir şekilde sürdürüldü.

Salgının ülkede yaygınlaşması ile beraber tutuklulara dönük yasal düzenleme yapılmış ve tutukluların bir kısmı ve enfekte olmuş tutuklular denetimli serbestlikten faydalandırılmıştı. Muntaqim de 13 Nisan’da yaşı ve hastalıklarının virüse karşı savunmasızlığını artırdığını belirterek bu derhal serbest bırakılmak için dilekçe yazmış ve dilekçesine yanıt iki hafta sonra gelmişti.

Bu yanıtta Sullivan County Yüksek Mahkemesi yargıcı Stephan Schick, Muntaqim’in geçici olarak serbest bırakılması kararı verdi, Muntaqim hakkındaki cezanın geri kalanını DOCCS(*) denetimde geçirecekti.

Ancak DOCCS temsilcisi Başsavcı Letitia James, bu karara itiraz ederek, bu kararın dahi uygulanmasını engelledi. Oysa yasal olarak bu engelleme, hukuka aykırıydı, Muntaqim serbest bırakılmalıydı. Davanın yeniden görülmesi Eylül ayına ertelendi.

Muntaqim virüse yakalandı

Bu süreçte Muntaqim, aralarında enfekte olmuş tutukluların daolduğu 50 kişilik bir hücre bloğun yerleştirildi. Kendine ait bir hücresi olmasına ve ortak alanlarda maske takarak önlem almasına karşın, Mustaqim, Mayıs ayı başında Koronavirüs teşhisiyle revire kaldırıldı ve halen orada tutuluyor.

The Appeal’a konuşan Muntaqim’in avukatı Nora Carroll, Muntaqim’in yasalar ve kararlar gereğince denetimle değil derhal ve direkt serbest bırakılması gerektiğini vurguluyor. Hapishaneleri “viral yayılma merkezleri” olarak tanımlayan Carroll, New York eyaletinde devletin yalnızca tutsak nüfusunun yüzde birini serbest bıraktığını söyledi. Bunun tutuklularn salgın karşısında savunmasız bırakmak anlamına geldiğini vurguladı.

Muntaqim kararından kaynaklı çok üzgün olduğunu söyleyen Carroll, “Bu karar özellikle korkunç bir darbe, çünkü insanların siyah insanlara karşı devlet şiddetini protesto etmek için kitlesel olarak sokaklara çıktığı bir zamanda geliyor.

Bu protestolara rağmen New York Eyalet hapishanelerinde siyah hayatları korumak için diğer istekler ve bu (Muntaqim kast ediliyor) geri çevriliyor. Şu anda tek yapabileceğimiz, hala hapishanede tutulan Bay Muntaqim’in iyileşmesini umut etmek” diye konuştu.

* Department Of Corrections and Community Supervision/Denetimli Serbestlik ve Ceza Departmanı (DOCCS): New York eyaletinde bulunan hapishanelerdeki tutsakların bakım, ceza ve “rehabilitasyon”undan sorumlu devlet kurumu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu