Emek

Özsüt işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı

Zafer sokakta kazanıldı: Alacakları için 29 gündür grevde olan Özsüt işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı.

İstanbul: STP Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye bağlı Özsüt’te çalışan işçiler, alacaklarının gasp edilmesinin ardından 3 Temmuz’dan bu yana eylemdeydi. Türkiye’de faaliyet gösteren 6 şube ve 1 fabrikada çalışan toplam 386 işçinin alacağı için grevde olan Özsüt işçilerinin grevi, 29 günlük direnişin ardından kazanımla sonuçlandı.

Grevin başladığı ilk andan itibaren Özsüt’ün Kadıköy’deki şubesi önünde çeşitli devrimci-demokrat kurum ve DKÖ’lerle birlikte devam eden eylemler sırasında 1 kez de polis saldırısı yaşanmış, onlarca işçi ve devrimci işkenceyle gözaltına alınmıştı.

‘Bütün işçi sınıfına selam olsun’

Bugün ise Kadıköy’de son kez biraraya gelindi. Birçok devrimcinin de destek olduğu eylemde HDP milletvekili Musa Piroğlu da bulundu. İlk günden itibaren olduğu gibi yine polis ablukası altında gerçekleşen eylemde işçilerden Umut Marangoz konuştu.

Özsüt direnişinin başından itibaren direnişe destek veren herkese teşekkür ederek söze başlayan Marangoz, işçi sınıfının direnerek kazanacağını tekrar kanıtladıklarını belirterek, grev süresi boyunca asla yılmadıklarını vurguladı.

Marangoz, ücreti gasp edilen 386 işçinin de ücretini aldığını, Temmuz ayı ücretlerinin de 5 Ağustos günü yatacağını belirterek “Onurlu duruşumuzla, hak ettiğimizi aldık” dedi. Son olarak devam eden işçi direnişlerini de selamlayan Marangoz “Türkiye’deki bütün işçi sınıfına selam olsun” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Marangoz’un konuşmasının ardından “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarıyla çekilen halaylarla birlikte eylem sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu