Dünya

Parti Ve Devrim Şehitleri Hamburg’ta Anıldı

Hamburg’ta 19 Ocak Pazar günü parti ve devrim şehitleri anması gerçekleştirildi. Anma etkinliği çerçevesinde ilk önce Partizan adına çıkan bildiri kitle ile paylaşıldı ve bu sene ki anma etkinliğinin yanı sıra birde “Gezi Direnişi ve Halk ayaklanmaları” başlığı ile bir panel gerçekleştirildi. İlk önce parti ve devrim şehitleri için 1dakikalık saygı duruşu ve sinevizyon ile parti ve devrim uğruna “Sinirli bir Yaşamı Sınırsız Büyük bir Davaya Adayan şehitlere atfen yapılan sinevizyon izlendi. Açılış konuşması ve Partizan bildirisinin okunmasının ardından panele katılım gösterenler masaya davet edildi. Partizan Temsilcisi etkinliği düzenleyen olarak, Sınıf teorisi ve Yaşanacak Dünya  katılımcı olarak. Ancak Yaşanacak dünya adına katılımcı panele bazı sebeplerden ötürü gelemedi. Panel iki kurum temsilcisi ile başladı.

İlk bölümde söz düzenleyici Partizan temsilcisine verildi. Partizan temsilcisi söze parti ve devrim şehitlerini andığını söyleyerek başladı. Akabinde ilk olarak halk ayaklanmaları konusuna değindi ve halk ayaklanmalarının dayandığı ekonomik, sosyal ve kültürel olarak ayrı ayrı ele aldı. Kapitalizmin  geçmişten süre gelen politikalarının  ve yapısının  her gecen yüzyıl da farklı politikalarla kitleleri  yanıltma, aldatma, kandırma ve sömürmesine devam ettiğini,  eski politikaların günümüzde işlevliğini ekonomik krizler ve baskıcı faşist zihniyetler ile sürdürdüğünü söyledi.

 Egemenlerin “Yeni Düzen “diye kitleleri sömürme politikaları olarak  devam ettirme hedefinde olduklarını ancak kitlelerin dünyanın birçok yerinde  bu politikalara baskılara zulme karşı başkaldırarak, direnerek karşılık verdiğini bunun önümüzdeki dönemlerde devam edebileceğini ancak bu tip kendiliğinden gelişen halk hareketlerinin örgütlü olamadıkça zaman içerisinde gelişip sönebileceğini kaydetti.

Taksim Gezi Ayaklanmasında birçok kurumun hemen kendiliğinden hareketi kendilerince “Devrim Oluyormuş Yapılacakmış gibi”  desteklemelerine değinerek kurumların çoğunun ve partizanın da direnişte önderlik edememesine ilişkin özeleştiri verildiğini, sürecin gücümüz oranında ilerleyip halk ayaklanmaları gelecekte de olabileceği için gücümüzü artırarak örgütlenerek ancak zafere ulaşılabilineceğini aktardı.

Gezi Direnişinin 3 ağaçla başlamış gibi görünmesine karşın, 2008 krizi ile daha da fakirleşen işçi sınıfı, yok sayılan yıllarca katliam ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Kürt halkının tepkisi, yine yıllarca katliam ve asimilasyona uğrayan Aleviler, kadın bedenine yönelik müdahale, özgürlüklerin kısıtlanması vb. tüm faktörlerin Gezi isyanını tetikleyen nedenler olduğuna değindi.

40 dk’lık bir sunumun ardından sözü Sınıf Teorisi temsilcisi aldı. Sınıf Teorisi temsilcisi de Partizan temsilcisinin direnişi, ekonomik, sosyal kültürel yönünü anlatmasına ek olarak bir şey gerektirmeyeceğini söyleyerek, daha çok Gezi  Direnişi üzerine sunumunu yaparak ilk bölüm bitirildi.

Yapılan sunumun ardından sorular ve konuşmaların ardından yaklaşık 60 kişinin katılımı ile panel olumlu bir şekilde sonlandırıldı.

Hamburg Partizan 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu