GüncelManşet

Partizan Hürmek ve Kepir Yaylası şehitlerini andı!

Dersim: Dün (31 Temmuz), Partizan 22 Kasım 1986 Ovacık Hürmek çatışmasında yaşamını yitiren şehitlerin mezarının yapılması sonucunda, Pulur Belediyesi önünden başlayarak şehitlerin bulunduğu mezarlığa yürüyerek bir anma gerçekleştirdi.
22 Kasım 1986 senesinde 3. Konferans için Dersim’de bir araya gelen delegeler düşürüldükleri bir pusuda şehit düşmüşlerdi. Kavgada ölümsüzleşen, TKP/ML Üyesi Ali Rıza Boyoğlu, Konferans delegesi Dursun Erkul, TİKKO Genel Komutanı Hüseyin Tosun, TKP/ML Uyesi Rıza Sökmen, TMLGB üyesi Akın Uzun’un mezarlarıı yaptırıldı. Kavgada ölümsüzleşen şehitlerin mezarları başında, ardılları kavga yeminleri ederek mücadeleyi yükseltme sözleri verdi.
Yüzlerce insanın bir araya geldiği anmada, “Halk savaşçıları ölümsüzdür” yazılı pankart açıldı. Pulur Belediyesi önünden büyük bir coşkuyla başlayan yürüyüşte, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın partimiz TKP/ML”, “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Mezarlıkta son bulan yürüyüşte Hürmek ve Kepir Yaylası şehitleri, tüm devrim şehitleri nezdinde bir saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşu esnasında şehitlerin yoldaşları şu dizeleri okudular;
Selam olsun size
Ey ihtilal içinde açan
Kan kızıl renkleriyle,
Özgürlük ve kurtuluş yolunda
Halkına meşale olan kızıl karanfiller!
Şiirin ardından Partizan adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada 30 yıl önce yitirilen şehitlerin anılmasına ve kavgayı daha da yüceltileceğine değinildi. Devamında şehitlerin onlara bıraktığı kavgayı, devraldıkları yerden aynı azim ve güçle sürdürüleceği vurgulandı. Anma sloganlarla sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu