Güncel

Partizan okuru Kalaycı da gözaltında

H. Merkezi: Dün (10 Nisan) sabah saatlerinde evi basılarak gözaltına alınan Songül Araç isimli okurumuzun ardından bu kez de 1 Mayıs Mahallesi’nde yaşayan okurumuz Pınar Kalaycı gece saatlerinde gözaltına alındı.

Kalaycı’nın da Newroz’a katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Kalaycı ile birlikte gözaltına alınanların sayısı 20’ye ulaşmış oldu.


Polis, ailesini tehdit etmişti

Kalaycı daha önce ailesi aranarak “Kendine dikkat etsin” şeklinde tehdit edilmişti.

5 Mart günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden aradığını belirten kişiler, ellerinde Kalaycı’nın resimlerinin olduğunu, buradan kimlik-adres ve telefon tespiti yaparak ailesine ulaştıklarını belirtmişlerdi.

Kalaycı’nın ailesine çocuklarının “Doğru bir yolda olmadığını, arkadaş çevresinin suça karışabilecek insanlar olduğunu ve bundan kaynaklı arkadaş çevresini değiştirmesi gerektiği, yoksa kendisinin de suça karışabileceği, bu durumda İEM teşkilatının arkadaşımızı gözaltına almaktan başka bir çaresinin kalmayacağı” kalmayacağı şeklinde tehdit edilmişti.

Ailenin de ilk defa polis tarafından aranmasından kaynaklı bu durumu ciddiye almasından ve telaşlanmasından sonra İEM’den olduğunu belirten kişiler konuşmalarını daha da pervasızlaştırmışlar ve çocuklarının bu çevreden ayrılması için çeşitli “yöntem önerilerinde” de bulunmuşlardı. “O gruptan yavaş yavaş ayrılsın, dikkat çekmesin, eğer dikkat çekerse O’nu harcarlar, dikkat etsin, mesela ilk önce mahallesini değiştirsin, o grupla görüşmeyi yavaş yavaş azaltsın, sonra bıraksın” vb. söylemlerde bulunarak hem aile tedirginleştirilmiş hem de kendilerince aslında ne kadar “düşünceli” kişiler olduklarını ve çocuklarının “aslında iyiliğini düşünerek önden uyarılarda” bulunduklarını belirtmişlerdi. Konuşmalarını burada bitirmemişler ve aileye “bundan sonra irtibat halinde olalım” önerisinde de bulunmuşlardı.

Kalaycı’ya ve aynı dönemde diğer okurlarımıza yönelik baskıları İHD’de gerçekleştirdiğimiz açıklamayla protesto etmiştik.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu