Dünya

Pilotlar mezarda emekliliğe karşı grevde

H. Merkezi: Pilotlar, Almanya’da emeklilik yaşlarının yükseltilmesi ve TİS’ten istenilen sonucun elde edilememesi üzerine bugün (1 Aralık) greve gitti. Grev, yarın gece yarısına kadar sürecek.

Daha önce de defalarca mezarda emeklilik uygulamasına karşı grev yapan Alman pilot sendikası Cockpit Birliği (VC) üyesi pilotlar, mezarda emeklilik saldırısına karşı bugün saat 12.00’den 2 Aralık Salı günü saat 23.59’a kadar grev greve çıkacaklarını açıklamışlardı. Bugün greve çıkan işçilerin eylemi nedeniyle Alman havayolu şirketi Lufthansa yüzlerce seferini iptal etmek zorunda kaldı.

 

Lufthansa, mezarda emekliliği dayatıyor!

Lufthansa, Lufthansa-Cargo ve Germanwings şirketlerinde çalışan 5 bin 400 pilotun ve çalışanın emeklilik yaşını yükseltmek; pilotlarda en erken emekliliğe geçişi 55’ten 60 yaşa ve görevden ayrılmadaki ortalama yaşı da 58’den 61’e çıkarmak istiyordu.

VC ise hem bu uygulamaya karşı çıktıklarını açıklamış hem de Lufthansa yönetimi ile Ekim ayından sonra da toplu sözleşme görüşmelerine devam edildiğine dikkat çekerek görüşmelerde sendikanın uzlaşma çabalarına rağmen bu noktaların çözülemediğini vurgulamıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu