Güncel

PKK ve PAJK Dava Tutsakları Açlık Grevinde

H.Merkezi: Türkiye ve T. Kürdistan’ında tutuklu bulunan PKK ve PAJK dava tutsakları kamuoyuna yaptıkları bir açıklama ile süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını duyurdu. 12 Eylül cuntasının 32. yıl dönümünde darbe koşullarını aratmayan uygulamaların yaşandığına dikkat çeken tutsaklar PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını istedi. Tutsaklar adına açıklama yapan Deniz Kaya; Türk devletinin Abdullah Öcalan üzerindeki tecridinin 14 aydır haber alınamadığının altını çizerek “Önderliğimiz

üzerindeki tecridi, halkımıza karşı gerçekleştirilen fiziki, siyasal ve kültürel soykırım politikalarına, anadilimiz üzerindeki ırkçı ve inkarcı politikalara karşı, tarihsel bir eyleme giriyoruz. 12 Eylül tarihinde süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz” dedi.

Süresiz dönüşümsüz açlık grevinin başlayacağı cezaevleri şöyle: Diyarbakır D tipi, Diyarbakır E Tipi, Bolu F Tipi, Kandıra F 1 ve F 2 ile Siirt Cezaevi.

Bolu F Tipinde süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayan tutsakların isimleri şunlar: Sakıp Hazman, Abdullah Oral, Maruf Türkan, Aydın Şaka, Muzaffer Akengin, Murat Avcı, Hasan Ateşçi, Ali Şek ve Ali Adıman.

Diyarbakır E Tipi’nden 9 kadın tutsak süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlıyor: Sara Aktaş, Mizgin Arı, Nihayet Taşdemir, Herdem Kızılkaya, Pero Dündar, Besime Konca, Seve Demir, Taybet Belge ve Zeynep Kaplan.

Öte yandan Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde PKK davasından tutuklu bulunan Gönül Erdoğan ise ölüm orucuna başlamıştı. “Sayın Öcalan’ın savunma, sağlık ve özgürlüğü sağlanmalı. Bunlar sağlanmadığı sürece yaşam anlamını yitirir. Nasıl ki halkımız insanlık dışı uygulamalar karşısında direniyorsa ben de özgürlük tutsağı olarak bu direnişi sahiplenip, direneceğim” diyen Erdoğan eylemine 1 Eylül’de başlamıştı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu