Güncel

Pınar Aydınlar Mor Çatı’da!

İstanbul: İstanbul HDP Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar kadına yönelik şiddete karşı önemli bir mücadele merkezi olan Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfı’nı ziyaret etti.

Aydınlar ve eşliğindeki kadınlar; vakıf çalışanı kadınlarla şiddet, sığınaklar ve yerel yönetimlerle, devletin bu konuya yaklaşımları üzerine sohbet etti.

 

“Devletin kaygısı aile”

2012 Kasım ayında şiddeti önleme ve izleme merkezlerinin (ŞÖNİM) Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumlarının (SHÇEK) yerine kurulmasının ardından sığınakların aile ve sosyal güvenlik bakanlığına bağlandığını anlatan kadınlar; devletin kadını ailenin bir parçası olarak gördüğünü söylediler.

Devlette “ psiko-sosyal destekle biraz düzelteyim ve aileyi tekrar bir araya getireyim” mantığının hâkim olduğunu ifade eden kadınlar, ŞÖNİM’e gidebilmek için ilk olarak polise başvurma zorunluluğu olduğunu ve şiddete uğrayan birçok kadının bu yüzden başvurudan vazgeçtiklerini anlattılar.

 

“Asıl mesele danışmanlık merkezleri”

Belediyelerin ŞÖNİM’in kurulmasının ardından sığınaklar konusunda sorumluluklarını üzerilerinden atmaya çalıştıklarını aktaran kadınlar; yerel yönetimlerden tek beklentinin sığınaklar olmadığına ve kadınların danışman/dayanışma merkezlerine ihtiyacı olduğuna vurgu yaptılar.

Asıl önemli olanın danışmanlık merkezlerinin çoğaltılması olduğunun vurgulandığı sohbette, bu merkezlerin ve sığınakların yerellerde ve ulaşılabilir olmasının önemli olduğu söylendi.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu