Güncel

Polis ablukasına rağmen Cenevre yürüyüşü

İzmir: BDP İzmir İl tarafından Cenevre’de yapılacak konferasta Kürtlerin tanınması talebiyle polis abluklasına rağmen yürüyüş düzenledi.

BDP İl binası önünde toplanan yüzlerce BDP’li tüm yolların polis tarafından kapatılması ile ablukaya alındı.

Kürtlerin katılmadığı Cenevre 2. Konferası meşru olamaz” yazılı pankart açan BDP kitlesi “Rojava halkı yalnız değildir”, “Kürtlerin katılmadığı Cenevre’yi tanımıyoruz”, “Kurd bi nasnameye xwe herin Cenevre“, “Kürtsüz Cenevre ikinci Lozan’dır” dövizleri ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları, YPG bayrağı ve yaşamını yitiren Rojavalı HPG’li ve YPG’li şehitlerin resimleri ile Konak Sümerbank’a doğru yürümek istedi.

 

“Apo’nun resmi ‘güvenlik gerekçesi’”

Tüm yolları tutan polis daha bir hafta önce yürüyüş yapılan güzergahın yürüyüş güzergahı olmadığını iddia eden polis yüzlerce kişinin toplandığı il binasının etrafını TOMA ve akrep araçlarıyla ablukaya alarak kitlenin yürümesine izin vermedi.

Polis ile BDP yöneticileri yaptığı görüşmelerde kitlede bulunan Öcalan’ın İmralı’da çektiği fotoğraflarına “güvenlik gerekçesi” nedeniyle ile yürüyüşe engel oldu. Ancak ardından yapılan görüşmeler sonucunda kitle Basmane’ye doğru yürüyüşe geçti.

Biji serok Apo”, “İmralı’ya bin selam”, “Rojava halkı yalnız değildir”, “Faşizme karşı omuz omuza” vb sloganlar haykıran kitle Basmane’de yürüyüşlerini sonlandırdı.

 

“Kürtlerin katılmadığı Cenevre kabul edilemez”

Basmane’de ilk olarak HDP Eş Başkanı Cavit Uğur bir konuşma yaptı.

Uğur, Rojava’da yaşayan Kürtler, Aleviler, Süryanilerin Esad’ın ve El Nusra zulmüne karşı üçüncü bir yol açtığını belirterek, Cenevre’de ve Ortadoğu’da Kürtlerin kimliği ve statüsü kabul edilmeden barış gelmeyeceğini vurguladı.

Ardından BDP İl Başkanı Yusuf Kaya, Kürtlerin on yıllardır Lozan’ın acısı çektiğini, Cenevre-2’de yeni bir Lozan olmasını kabul etmeyeceğinin altını çizerek, “Kürtlerin katılmadığı bir toplantı Kürtlerin iradesini yansıtmayacağından Kürtler tarafından kabul edilmeyecektir. Kürtler kendi kimliğiyle örgütlülüğüyle ve ortaya koyduğu demokratik siyasi iradesiyle Cenevre-2 Konferansını katılmalıdır” diye vurguladı.

Açıklamanın ardından kitle alkış ve sloganlarla dağıldı. Eyleme Partizan, ESP, SYKP gibi çeşitli devrimci demokrat kurumlar da katılarak eyleme destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu