Güncel

Polise tam yetki

Mersin: İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, Mersin Emniyet Müdürlüğü’nün anti demokratik uygulamalarına ilişkin dernek binasında basın toplantısı gerçekleştirdi. İHD adın a basın açıklamasını okuyan İHD Şube Başkanı Ali Tanrıverdi; polisin 5 gün süreyle 24 saat boyunca Mersin ilinin tüm merkez ilçelerini kapsayacak şekilde yol, araba, mahalle, cadde, sokak, park, umuma açık tüm yerlerde herkesin üstünü arama, tüm eşyalarına el koyabilme yetkisinin 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kararlaştırılmasına tepki gösterdi.

Mersin’deki toplumsal muhalefet gerekçe gösterilerek polis tarafından bu kararın alınmasına tepki gösteren Tanrıverdi,  kararın anayasal hakların ihlali anlamına geldiğinin altını çizerek aynı uygulamanın geçmişte İstanbul ve Ankara’da da uygulanmak istendiğini hatırlattı.

Ayrıca Tanrıverdi, sıkıyönetim kararlarını hatırlattığını belirttiği bu uygulamanın insan hakları savunucularını da tedirgin ettiğini belirtti. Son olarak; bu kararın demokrasinin genel ilkelerine aykırı olduğunu kaydeden Tanrıverdi, kamuoyunu, hak ve özgürlükleri savunmada daha duyarlı olmaya çağırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu