Dünya

Politik tutsaklar yalnız değildir!

Hamburg: Türkiye’de 25,26 ve 27 Nisan günü gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Hapishaneler Sempozyumunun” tanıtım toplantısı Hamburg’ta gerçekleştirildi.

Toplantının organizasyonu görevi ATİF ve ADHK üstlenmişti. Toplantıya 60’ın üzerinde kitle katılımı ile gerçekleşti. Etkinlikte ilk olarak devrim, sosyalizm, insanlık onuru ve gelecek güzel günler uğruna şehit düşenler için 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde sinevizyon gösterimi ile yapıldı. Daha sonra ATİF temsilcisinin konu ile ilgili detaylı açıklama bilgilendirmesi gerçekleşti. ATİF temsilcisi ilk olarak hapishanelerin dünyadaki durumuna değindi, yine dünyadaki siyasi tutsakların mücadelesine, faşizmin artan baskı ve tehditlerine değindi. Daha sonra da sempozyumunda gerçekleşeceği Türkiye’deki duruma değindi. F tipi hapishanelere, tecrit gerçekliğinin Türkiye’deki giderek kötüleştiğine değinerek, hapishanelerde ölümcül hasta durumda olanların acilen tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. Yine yaşamını kendi başına idame edemeyen hasta tutsakların bulunduğunu bunlarında acilen tahliye edilmesi gerekirken halen kötü şartlarda tutsak durumda olduklarını dile getirdi. Yine gündemde olması vesilesi ile TKP/ML davası tutsağı Nihat Konak’ın durumuna değinildi. Tahliye edilmesi gerekirken “cezası bitmişken” halen keyfi faşizan bir uygulama ile tahliye edilmeyip tutsaklığının uzatılışına değinerek sözünü bitirdi.

Toplantıya davet edilen uluslararası alandan kurumlarda vardı. Peru’dan Yeni Demokrasi temsilcisi Peru‘daki tutsaklara ilişkin hapishanelerdeki duruma değindi. Almanya’dan MLPD(Marksist Leninist Parti Almanya) günümüz baskıcı uygulamalara karşı çıkılması gerektiğini, dünyadaki devrimci tutsakların yanında olunması gerektiğini söyleyerek toplantıyı desteklediklerini açıkladı. Filistin’den de konuşmacı oradaki çocuk tutsaklara değinip Filistin’deki tutsakların genel durumunu anlattı. Son olarak kitlede soru ve görüşlerini aktardı ve olumlu bir etkinlik gerçekleştirildi.

Hamburg’tan ÖG okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu