Kadın

Polonya’da kadınlar kürtaj hakkı için genel greve çıkıyor

H.Merkezi: Polonya’da kadınlar kürtaj hakları için genel grevi gidiyor.

Polonyalı kadınlar devletin yalnızca ceninin hayati tehlikesi veya tecavüz koşullarında kürtaja izin verilmesini protesto etmek için genel greve gidiyor.

Polonya’daki kadınlar, 3 Ekim’de kürtaja yasak getirecek olan devlet politikalarına karşı genel greve gidiyor.

Kadınlar, çoğunluğu Katolik olan ülke genelinde zaten sınırlı olan kürtaj yasalarının kısıtlanmasına karşı tepki göstermek için genel greve gidiyor.

Eylemin grevin Polonya’da ekonomik hayatı büyük oranda etkilemesi  umuluyor.

Polonya’da şu anda kürtaj; tecavüz ve fetüsün hayatının tehlikede olması durumlar haricinde yasaklıyken, bu istisnaların dahi ortadan kaldırılması için yasal düzenlemenin önerildiği Polonya’da kadınlar yasaları çiğnediği koşulda beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor.

Polonya’da “Siyah protesto” olarak bilinen grevin 60 farklı kentte gerçekleşmesi bekleniyor. Bazı işyerlerinin ve şirketlerin eyleme destek vermek amacıyla o gün kepenk kapatması planlanırken,  eyleme katılamayanlara da o gün siyah giyinerek sosyal medyada paylaşma çağrısı yapılıyor.

Eylemin “Siyah protesto Polonya’da kadınların hayatta kalma ve sağlık hakkını savunmak için düzenleniyor. Bizler; güvenilir bir cinsellik eğitimi, doğum ve etkili tüp yöntemleri talep ediyoruz. Katı kürtaj yasalarına karşıyız”  şeklinde bir çağrı yapıldı.

Diğer taraftan “Kürtajı durdur” isimli baskın bir grup Polonya’da genel kürtaj yasağı çağrısında bulundu.

Grup; Katolik Kilisesi ve Başkan Yardımcısı Beata Szydlo ile Adalet Bakanı Yardımcısı Patryk Jaki tarafından destekleniyor. Kilisenin toplumda önemli bir etkisinin bulunduğu Polonya’da toplumun yüzde 87’si Katolik.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu