Güncel

PTT işçileri: Direnişimizi tüm illere taşıyacağız

Kod-29'la işten atılan PTT işçileri Sirkeci'deki İstanbul PTT Başmüdürlüğü önündeki direnişlerinin 110. gününde yaptık yaparak, "direnişimizi tüm illerdeki PTT merkezleri önüne taşıyacağız" dedi.

Kod-29 ile işten atılan PTT işçileri, direnişlerinin 110. gününde Sirkeci’deki İstanbul PTT Başmüdürlüğü önünde eylem yaptı. Açıklamada işçiler “Eylemlerini direnişin sürdüğü her ilde PTT Başmüdürlükleri önüne taşıyacaklarını” belirttiler.

Partizan’ın içinde olduğu 1 Mayıs Platformu bileşenlernin de destek verdiği  eylemde basın açıklamasını okuyan PTT-SEN Genel Başkanı Halit Büyük,

“Biz taşeron işçilerin bu mücadelesinin bir bedeli olacağını en başından beri biliyorduk. Bu bağımsız sendikalaşma çanamız ve ulaştığımız başarı PTT yönetimini, Taşeron şirketleri ve sarı sendikaları öyle korkutmuş olacak ki geçtiğimiz Ağustos ayında başlayan yeni ihale dönemiyle birlikte yöneticilerimizin bir kısmının sözleşmeleri yenilenmedi. Devam eden süreçte ise kalan yöneticilerimiz ve birkaç işyeri temsilcimiz ya ücretsiz izne çıkarıldı ya da Kod-29’la işinden edildi.

Bu saldırının en büyük sebebi herkesin küçük gördüğü başaramazlar dediği taşeron işçilerin bağımsız sendika PTT-SEN’in önceki dönem iki şirketle toplu iş sözleşme imzalaması, taşeron işçilerin neredeyse PTT’nin kendi sözleşmeli personeli kadar maaş almasını sağlamasıdır. Kime ne kadar dert olursa olsun PTT taşeron tarihinde kimsenin başaramadığını bağımsız sendika olarak biz başardık toplu iş sözleşmesi imzaladık ve hiçbir taşeron işçi bunu bir an olsun unutmuyor” dedi.

Direniş süresince ülke gündeminde olan gelişmelere değinen Büyük, “Gelinen noktada Park Konak şirketinin sendika yetkimize yapmış olduğu itiraz da ilk mahkeme ve istinaf mahkemesi tarafından sendikamızın yetkisi tespit edilmiş Yargıtay’ın kararı onaması beklenmektedir. Tüm Ege Bölgesinde Toplu Sözleşme şartlarımızı belirlemek adına üyelerimizle toplantılarımız başlamıştır. Marmara Bölgesinde yetkimize itiraz eden Saf ve Avrasya şirketiyle olan yargı sürecimiz devam etmektedir” diye kaydetti.

Büyük, “Önümüzdeki süreçte öncelikle bir koldan, yargı ve toplu sözleşme süreçlerimizi her bir üye arkadaşımızla istişare etmek, onların taleplerini dinlemek adına Ege ve Marmara’da bulunan tüm merkezlerimizi ziyaretlerimizi gerçekleştirirken bir koldan da direnişimiz boyunca bize maddi manevi destek sağlayan Türkiye’nin farklı bölgelerinde sarı sendikaların pençesinden kurtulamayan işçi kardeşlerimizle görüşebilmek adına direnişimizi tüm illerdeki PTT merkezleri önüne taşıyacağız” diye konuştu.

Kitle yapılan açıklamanın ardından “Yaşasın 1 Mayıs, Bijş yek Gulan” vb sloganlarıyla sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu