Emek

Punto Deri Direnişçileri “yeni yılda mücadeleye devam” mesajı verdi

İstanbul: 20 Aralık günü Punto Deri işçileri yılbaşı kutlaması yaptı. Yaklaşık 20 sanatçının destek verdiği etkinlikte direniş mesajları verildi. Türküler hep bir ağızdan söylendi, halaylar çekildi.

36 kişi ile direnişe devam eden Punto Deri işçileri, Deriteks Sendikası öncülüğünde, dün Zeytinburnu’nda direniş yerinde, yılbaşı etkinliği gerçekleştirdi. Katılımın yüksek olduğu etkinliğe sanatçıların yanı sıra devrimci demokrat kurumlardan HDP-HDK, ESP, PARTİZAN, UİD-DER, BDSP, DDSB ve direnişte olan Hey Tekstil Kazova ve Feniş İşçileri de katıldı. Mesajların okunduğu dayanışmayı vurgusu ön plandaydı.

Pınar Aydınlar’ın sunumunu yaptığı etkinlik yaklaşık iki saat sürdü. Etkinlikte bir konuşma gerçekleştiren Deriteks Sedikası Başkanı Musa işçilerin hakkı olan paraların banka müdürlerinin evinde, ayakkabı kutularının içinde bulunduğunu ve işçilerin insanca ve güvenceli yaşam talebiyle anayasal hakkını kullanarak sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkarıldığını söyledi.

İşçiler adına bir konuşma yapan Punto Deri işçisi Hülya Alptekin işten atılan işçilerin de direnişe geçmesiyle sayılarının 36 olduğunu belirtti. Punto Deri önünde sadece kendi hakları için değil, Zeytinburnu’nda fabrikalarda çalışan herkes adına direndiklerini söyleyen Alptekin, direnişteki tek kadın olarak deri sektöründe çalışan kadınların çok ağır şartlarda çalıştıklarını ifade etti. Erkek işçilerden daha az maaş almalarında kadın olmalarından kaynaklandığını söyleyen Alptekin, direnişe devan edeceklerini söyledi.

Etkinliğe katılan sanatçılardan Ferhat Tunç direnen işçilerin, emekçilerin,mücadelesinin yanında olacağını belirterek, birlikte mücadele etmenin önemli olduğunu vurguladı. Etkinlikte ayrıca Grup İsyan Ateşi’nin Punto Deri işçisi için derlediği türkü de söylendi. Oldukça eğlenceli ve coşkulu geçen direniş sloganlarla sona erdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu