GüncelManşet

“1 Mayıs’ta Kızılay’dayız”

 

 

Ankara: Çok sayıda devrimci, ilerici kurumun, demokratik kitle örgütünün ve park forumlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan 1 Mayıs Komitesi bugün Güvenpark’ta gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla 1 Mayıs günü Kızılay’da olma çağrısı yaptı.

1 Mayıs Komitesi adına yapılan basın açıklamasında önümüzdeki 1 Mayıs’ın Haziran günlerinde milyonlarca insanın görkemli mücadelesinin ardından yaşanılacak ilk 1 Mayıs olma özelliği taşıdığı ifade edildi.

 Taksim ve Kızılay’ın yasaklı alan olmaları ve Gezi’deki konumlarının belirtildiği açıklamada; “İktidarın yasaklı alanlar ilan ederek işçilere ve emekçilere dayattığı baskı ve zorbalık koşullarına karşı, Haziran direnişinin Ankara’daki adresi olan ve Ethem’in canı pahasına kazandığı Kızılay’da 1 Mayıs’ı örgütlemenin önemini biliyoruz” söylendi. 

Ayrıca devlet sözcülerinin 1 Mayıs’la ilgili provakatif açıklamalarına da değinilerek, “Provokasyon girişimlerine ve kara propagandaya karşı cevabımız 1 Mayıs’ta coşkumuz ve mücadele kararlılığımız olacaktır.” denildi. Açıklama 1 Mayıs’ta Ethem’in vurulduğu yerde Kızılay’da olma çağrısıyla sonlandırıldı.

Açıklama süresince “1 Mayıs’ta Kızılay’dayız”, “Ethem yoldaş ölümsüzdür”, “1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak” sloganları haykırıldı.

Açıklamanın ardından Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yere gidilerek karanfil bırakıldı. Burada Ethem Sarısülük’ün ağabeyi Mustafa Sarısülük herkesi AKP iktidarının faşizmine karşı emeğin özgürleşmesi için Kızılay’da olmaya çağırdı.

 1_mayıs_d.jpg

1 Mayıs Komitesi kimdir?

Ankara’da sendikaların 1 Mayıs’ın Sıhhiye’de kutlanmasına dair dayatmacı ve benmerkezci tavrının ardından, aralarında Alınteri, Partizan, Halkevleri, BDSP, DHF, Öğrenci Kolektifleri, Devrimci Proletarya, Park Forumları’nın olduğu çok sayıda kurumun 1 Mayıs’ın Kızılay’da gerçekleştirilmesi için bir araya gelmesiyle oluşturulan birliktelik.

1 Mayıs Komitesi hem ortak çalışmalarıyla hem de bileşenlerinin yaptığı çalışmalarla 1 Mayıs’ta Kızılay’da olma çağrısı yapıyor. Bugün de Kızılay’da Komite tarafından çıkartılan afişler yapıldı. Afişler mahallelere ve üniversitelere de asılacak.

 

Partizan ve YDG kitlesi Cebeci’de buluşacak

Ortak bir toplantı alan Partizan ve YDG de 1 Mayıs günü Cebeci Kampüsü önünde buluşup Kızılay’a yürüyecek olan kitleyle birlikte hareket etme kararı aldı. Partizan ve YDG kitlesi 1 Mayıs günü saat 11.00’de Cebeci Kampüsü önünde toplanacak. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu