Kadın

“Alevi kadınların sadece talepleri değil yönetimlerde söz hakkı var”

Mersin: Alevi Kültür Dernekleri Kadın Kolları, Mersin Cemevi’nde “Kadınların yerel yönetimlerdeki rolü ve Alevi inancında kadın” konulu bir panel düzenledi. Kadın katılımının yoğun olduğu panelde konuşmacı olarak Yaşar Seyman, Sevda Karaca ve Aysel Klavuz yer aldı.

“Demokrasi kadın varsa yeşerebilir!”
İlk olarak konuşmasını yapan Yazar Yaşar Seyman “Toplumsal örgütlenmede kadın varsa iktidar olunabilir. Mücadele ancak kadın varsa büyür ve ancak kadın varsa demokrasi yeşerebilir” diyerek kadının toplumdaki belirleyici özelliğine vurgu yaptı.
Konuşmasının devamında kadınların sadece bir değil, daha çok alanda vardiya yaptığına vurgu yapan Seyman, evlerin içişleri bakanı olarak adlandırılan kadınların artık içişleri değil başbakanlığa aday olduklarını dile getirdi. Seyman ayrıca erkek egemen sistemin kalelerini fethederek o kalelerde tüm bireylerle el ele mücadele edeceklerini ekledi.

“Bizi bağlayan ipleri keselim!”
Evrensel Gazetesi yazarı ve Hayat TV “Ekmek ve Gül” programı koordinatörü Sevda Karaca, konuşmasına başlamadan önce salonda bulunan kadınlarla bir drama gösterimi yaptı. Drama esnasında kadınları ağır iş yüklerine bağlayan sembolik iplerden faydalanan Karaca, daha sonra demokrasinin; kadınları bağlayan iplerin kesilmesiyle ve bu sayede kadınların yönetimlerde ve kamusal alanda var olmasıyla sağlanabileceğini belirtti. Ayrıca, tüm düzen partilerinin kadından bahsederek kurslar vs. açmasının ve bunların başına Sibel Üresin gibi kadın düşmanlarını koymasını belirten Karaca; bu projelerin arka planında kadınlara “nasıl daha iyi kadın olunabilir?” öğretilerek iplerinin güçlendirildiğini dile getirdi.

“Biz bu kapıdan girerken ayrım yapmayız”
“Yaşasın kadın dayanışması” sloganıyla sözlerini tamamlayan Sevda Karaca’nın ardından Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu yöneticisi Aysel Klavuz söz aldı. Alevi inancında kadınların önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Klavuz; “Biz bu kapıdan girerken ayrım yapmayız” diyerek İslam’ın kadını ötekileştirdiğini belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu