GüncelUncategorized

“Bundan sonra ne jandarmaya güvenirim, ne de polise”

H.Merkezi: Rize’nin İkizdere ilçesi Şimşirli Köyü’nde 31 Mayıs Cumartesi günü HES yapımı için ağaç kesimi ve dinamit patlatılmasına karşı köylüler şantiye önünde oturma eylemi yaptı.

Oturma eylemi sırasında bölgeye gelen jandarmalar köylülere saldırarak eylemi engellemeye çalıştı. Özellikle kadınlara coplarla saldıran jandarma, bir çok kişinin yaralanmasına sebep oldu. Ayrıca 6 kişinin gözaltına alındığı ve ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Saldırıya uğrayan Havva Bir yaşanılan saldırıyı “Biz otururken askerler bize herhangi bir uyarıda bulunmadı. Bir komutan, ‘Saldırın’ deyince saldırdılar. Bizi kalkanlarıyla ittiler, copladılar. Biz bir müdahalede bulunmadık. Suyumuza sahip çıktık. Başka bir amacımız yoktu. Birçok kadını yaraladılar, birinin gözünü patlattılar. Bundan sonra ne jandarmaya güvenirim, ne de polise. ‘Yapmayın’ dediğimiz halde onlar copluyor. Yere düşen bir kadının kafasına vuruyorlar. Biz hiçbir şey yapmadık, bunu hak etmedik.”  şeklinde dile getirdi. 

[widgetkit id=737]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu