Güncel

“Çözüm”de son hız: 114 Kalekol

H. Merkezi: AKP hükümetinin “çözüm süreci” adı altında başlattığını iddia ettiği süreç son hızla ilerliyor. Bu süreçte T. Kürdistanı’nda 114 “kalekol” daha yapıldı.

Amed Lice’de halkın üzerine ateş açan ardından Siirt’in Pervari ilçesinde köylüleri taşıyan bir aracı kurşun yağmuruna tutan kolluk güçleri, AKP’nin çözüm sürecinin yol taşlarını örüyor. Gerillaya karşı operasyonlarını ve bölgede köylüler üzerindeki baskıları sürdüren devlet, bugüne kadar Kürt Ulusal Hareketinin hiçbir talebine ise yanıt vermedi.

 

Durmak yok, kalekola devam!

Demokratikleşme bağlamında adım atmak bir yana AKP kalekol adını verdiği karakollarının yapımına hız verdi. T. Kürdistanı’nı adeta karakollarla kuşatan AKP, barışı korku duvarları üzerine inşa edebileceğini sanıyor.

Hakim tepe noktalara yapılan, duvarları havan ve roket saldırısına karşı güçlendirilmiş malzemeyle inşa edilen ve 80 cm kalınlığında taş duvarlarla kaplanan kalekolların kapıları çelikten, pencereleri ise kurşun geçirmez camdan yapılıyor. Askerlerin nöbet mevzilerine tüneller aracılığıyla ulaştığı karakolların, bölge halkına barış getirmeyeceği ise tarihi tecrübelerle sabit.

Konuyla ilgili TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel Mayıs ayında bir açıklama yapmış 114 “kalekol”un tamamlandığını, ikinci bir talimat gelmediği takdirde çözüm sürecinde de inşaatların devam edeceğini söylemişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu