Güncel

“Gezi’ye Ceza Kesilemez”

Eskişehir:  Eskişehir’de Gezi İsyanı sırasında halkın öfkesi sokağa yansımış kitlesel geçen birçok eylem gerçekleştirilmişti. Ali İsmail Korkmaz’ın katledilmesi sonrası giderek artan öfke sokaklarda yansımasını bulmuş, Ali İsmail için adalet yürüyüşleri gerçekleştirilmişti.

Eylemciler üzerinde uyguladıkları fiziksel baskıların sonuç vermediğini gören polis, Eskişehir’de ki eylemcilerinin büyük çoğunun öğrenci olmasından kaynaklı olarak farklı bir yol izlemeye başlayarak; yürüyüşlere ve düzenlenen basın açıklamalarına bir kılıf bulunup eylemlere katılanlara para cezaları kesilmeye başlandı.

Son olarak seçim sürecinde Eskişehir’e gelen Tayyip Erdoğan’ı protesto etmek isteyen gruba polis saldırmış, 200 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltılarla birlikte rastgele gözüne kestirdikleri, içerisinde 4 Özgür Gelecek okurunun da olduğu yaklaşık 300 kişiye ‘yolu kapattıkları gerekçesi ile trafik cezası’ kesilmişti.

Daha sonrasında 11-12 Martta Berkin’imizi kaybetmemizin öfkesiyle katillerinden hesap sormak için sokağa çıkan insanlara da cezalar kesilmeye başlandı.

Eskişehir’de hemen her eylemde bu olayı gerçekleşmesi sonucunda, bu durumla mücadele etmek için Geziye Ceza Kesilemez Platformu kuruldu. Partizan, ESP, Kaldıraç, SDP, Halk Cephesi, SYKP, DHF, TÖPG, BDSP ve PDD bileşenlerinden oluşan platform, dün Eskişehir Adliyesi önünde ilk eylemini gerçekleştirdi.

Tayyip Erdoğan Protestosu ve 11-12 Mart Berkin Elvan eylemlerinden gelen cezalara toplu itiraz etmek için adliye önünde toplanan grup, burada itiraz standı açarken sonrasında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yapılan açıklamada cezaların keyfi olarak kesildiği söylenirken, hukuksal anlamda haklılığı bulunmadığı vurgulandı. Ayrıca bazı kişilere ‘‘eylemde bulunmasalar dahi’’ ceza geldiği söylendi. Egemenlerin halk üzerinde yarattığı psikolojik/fiziksel baskının sonuç vermediğini,’’ belki ceplerini boşaltırsak sokağa inmezler’’ mantığı ile hareket ettiği belirtilirken, kesilen cezaların hukuksuz olduğu ve geri çekilmesi gerektiği söylendi. Son olarak ‘ Bu cezalara ve peşinden gelecek olan adli soruşturmalara karşı her zaman Geziye Ceza Kesilemez platformu olarak mücadele edeceğiz. Keyfi cezalara son! Eylemcilere para cezası kesme uygulamasına son verilsin! Eylemciler hakkında yürütülen adli ve idari soruşturmalara son verilsin! İfade ve toplanma özgürlüğümüz gasp edilemez! ‘ talepleri vurgulanarak açıklama sonlandırıldı.

Açıklama sırasında sık sık “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu