Güncel

“Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”

 

Ankara: Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin eylemleri devam ediyor. İnisiyatif’in çağrısıyla bugün bir araya gelen kitle “hasta tutsaklar serbest bırakılsın” şiarıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yüksel Caddesi’nden Sakarya’ya gerçekleşen yürüyüş sırasında “devrimci irade teslim alınamaz”, ”hasta/çocuk tutsaklar serbest bırakılsın”, “Bijî Berxwêdana Zindanan” gibi sloganlar atıldı.

Sakarya Caddesi’nde yapılan basın açıklamasında; Anayasa’da Cumhurbaşkanın, mahkûmun cezasını hafifletmek veya kaldırmak yetkisine sahip olduğu vurgulanarak hasta tutsakların ölüme terk edildiği belirtildi.

Devletin özellikle 2000’li yıllarla birlikte hapishanelere yaklaşımda daha sistemli, farklı bir politikaya sahip olduğu belirtilen açıklamada, “dışarıda katledilmesi “tercih” edilmeyen devrimci ve yurtseverler ile içerde çürümesi istenen adli tutsakların hapishanelerde tek tek ve süreç içerisinde “normal” bir ölüm gerçekleşmiş gibi katledilmesi gerçek anlamda bir devlet politikasıdır.” denildi.

Eylem esnasında kefenler giyilerek ölüm sınırındaki hasta tutsakların durumuna dikkat çekildi.

Eylem 26 Mart günü saat 12.30’da YKM önünde buluşup Adalet Bakanlığı’na yürüme çağrısıyla sonlandırıldı.

 

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi nedir?

İnisiyatif ESP, Alınteri, Partizan, DHF, BDP, Tuhad-Fed, İHD ile çeşitli sendika, kitle örgütleri tarafından oluşturulan ve hasta tutsakların durumuna dikkat çekmeyi, kamuoyu oluşturmayı amaçlayan bir birleşik mücadele alanı. İnisiyatifin önümüzdeki süreçte eylemleri devam edecek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu