GüncelManşet

(resim galeri)”Hepimiz Ahmet’iz öldürmekle bitmeyiz”

İzmir: ODTÜ’ye destek olmak amacıyla Antakya’da başlayan direnişte polis tarafından katledilen Ahmet Atakan’ın anmak amacıyla dün (10 EYLÜL) Alsancak yüzlerce kişi bir araya geldi.

“Hepimiz Ahmet’iz öldürmekle bitmeyiz” diyerek Sevinç pastanesinde bir araya gelen kitle buradan Basmane’ye doğru yürüyüşe geçti. Gezi Direnişi sırasında şehit düşen direnişçilerinin resimlerinin olduğu pankart açan kitle “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her yer Antakya her yer direniş”, “Katil polis hesap verecek” şeklinde sloganlar eşliğinde Basmane’ye yürüdü.

Eyleme içlerinde Partizan ve YDG’nin de bulunduğu pek çok devrimci demokrat kurumda katılarak direnişe destek verdi.

Basmane’de kitlenin önü polis barikatı ile durduruldu. Kitle pazarlık yapmayacağını ve yürüyüşünü sürdüreceğini ifade edince polis tazyikli su ile saldırdı. Kitlenin direnmesi ve TOMA’ları sıkıştırması üzerine yüzlerce çevik kuvvet ve gaz bombaları ile sert saldırılar başladı.

Kitle polise taşlarla karşılık verdi. Bir süre direnen kitle ardında ara sokaklara çekildi. Ardından polis Lozan’a kadar geri çekildi. Yaklaşık 2 saat süren çatışmaların ardından eylem sona erdi.

 

[widgetkit id=319]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu