Güncel

“Rojava Abdullah Öcalan’ın Ürünüdür”

 

İstanbul: KCK Genel Başkanı Abdullah Öcalan’ın Kenya’dan Türkiye’ye getirilişinin 16. yılı İstanbul’da kınandı. Saraçhane Parkı’ndan Aksaray Meydanı’na süren yürüyüşe binlerce insan katıldı.

En önde Abdullah Öcalan’ın posterinin açıldığı ve BDP İstanbul İl ve İlçe Örgütlerinin pankartları ile katıldığı yürüyüşte PKK ve Abdullah Öcalan’ın flamaları taşındı. ESP’nin de flamaları ile katılarak destek verdiği yürüyüşte ayrıca YPG flamaları da açıldı.

Bijî serok Apo”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü”, “Kahrolsun 15 Şubat Komplosu”, “şehît namirin” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından Aksaray Meydanı’nda tüm Kürdistan ve devrim şehitleri adına çerxa şoreşe marşı eşliğinde saygı duruşuna geçildi.

Gerçekleşen mitingde ilk sözü BDP İstanbul İl Başkanı Emrullah Bingöl aldı. Bingöl’ün Kürtçe gerçekleştirdiği konuşmanın ardından BDP MYK üyesi Hüseyin Üzen söz aldı. Üzen konuşmasında Abdullah Öcalan’ın iradesi ve direnişi ile komployu boşa düşürdüğünü ifade ederek “bunu anlamak için Rojava devrimine bakmak yeterlidir. Rojava devrimi Abdullah Öcalan’ın direnişinin, felsefi bakış açısının ürünüdür” dedi.

Daha sonra ise HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel bir konuşma yaptı. Konuşmasında, İmralı’da ortaya konan çizginin tüm Türkiye halklarına barış ve kardeşlik içinde yaşam hedeflediğini vurgulayan Tuncel, barış süreci ile birlikte de bir yıldır bu ülkede kan akmadığının altını çizerek hükümetin gerekli adımları bir an önce atması çağrısında bulundu.

Hükümetin süreç konusunda samimiyetsiz yaklaştığını belirten Sebahat Tuncel, Öcalan’ın sürecin yasallaşması ve müzakerelerin başlaması çağrısını tekrarladığını belirterek, Öcalan’ın barış liderliği rolünü oynadığını ifade etti.

Konuşmasında “ancak hiçbir somut adım yok. Bakın KCK tutukluları hala zindanda. Bırakalım KCK tutuklularını hasta tutsaklar bile zindanda. Yani AKP’nin insani olarak bile bir göstergesi yok. Kürt halkı artık bu adımları istiyor. Süreç söz vermelerle yürüyecek bir süreç değil” ifadelerine yer veren Tuncel “ellerinizi birleştirin. Her zamankinden daha sıkı yan yana gelelim ve barış için özgürlük için mücadelemizi yürütelim ve bunun için de diyoruz ki; Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması gerekir. Sayın Öcalan’ın özgürlüğü Türkiye halklarının özgürlüğü ve barış açısından olmazsa olmazdır.” Cümleleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Kitlenin 15 şubatı protesto eden pankartlar taşıdığı miting Abdullah Öcalan lehine atılan sloganlarla sonlandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu