Güncel

“Rojava sınırında sivillerin vurulması kabul edilemez”

 

H. Merkezi:Halkların Demokratik Partisi(HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç 19 Mayıs günü, Rojava sınırında Saada Darwich’in katledilmesine ve 14 yaşındaki Ali Özdemir’in şakağından vurulması sonucu ağır yaralanmasına dair açıklamada bulundu.

18 Mayıs akşamı Şırnak Cizre’de, Rojava’nın Derik kentinden Türkiye tarafına geçmeye çalışan Rojavalı bir ailenin üzerine ateş açıldı.Kendilerini fark eden askerlere el sallayıp, bağırarak Türkiye’ye geçmek istediklerini belirtmelerine rağmen, zırhlı bir araçtan taranarak 28 yaşındaki Saada Darwich, 6-7 yaşındaki çocuklarının ve babasının gözleri önünde öldürüldü. 15 gün öncesinde ise Rojava’nın Dirbesiye kentinden Kızıltepe-Şenyurt’a geçmeye çalışan 14 yaşındaki Ali Özdemir de yine askerlerin açtığı ateş sonucu ağır yaralanmış; akağından vurulan genç, her iki gözünü kaybetmişti.

“Türkiye Rojava Kürdistanı’nda yaşayanların iradesini tanımamak için direniyor”

Saruhan Oluç bu iki olayın da ilk olmadığına daha önce de sivillerin sınırda askerlerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiğine dikkat çekerek,”Türkiye, Rojava Kürdistanı’nda yaşayanların iradesini tanımamak için direniyor. Rojava’da kendini demokratik bir biçimde yönetmek için kantonlarını oluşturan; savaşa ve baskılara, sınır kapamalara ve açılan hendeklere, kurulan diplomatik ve politik tuzaklara rağmen gündelik yaşamını sürdürmeye çalışan Kürt halkına el uzatmak yerine, saldırgan politikalar sürdürülüyor.” dedi.

Oluç, sivillere ateş açanlar hakkında derhal idari ve cezai soruşturma başlatılması ve sorumluların yargılanması gerektiğini belirtti.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu