Güncel

“Siz daha devleti tanımıyorsunuz”

Ankara: Sincan Hapishanesi’ndeki çocuk tutsaklara yönelik yılbaşında daha da yoğunlaşan baskı ve işkenceler İHD ile Tuhad-Fed tarafından Hapishane önünde bir basın açıklamasıyla protesto edildi. Ayrıca açıklama öncesinde tutsak çocuklarla görüşen Av. Sevilay Öztürk Hapishane Müdürü’nün çocuklara “Siz devleti daha tanımıyorsunuz” dediğini bildirdi.

“Çocuk tutsaklara işkenceye son” ve “Kirli ellerinizi çocuklarımızdan çekin!” yazılı ozalitlerin açıldığı eylemde “İşkence yapmak şerefsizliktir” , “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atılarak Çocuk ve Gençlik Hapishanesi’ndeki uygulamalar protesto edildi.

İki kurum adına yapılan basın açıklamasını okuyan Cengiz Mendillioğlu, hapishanelerde son olayda da görüldüğü gibi işkence ve tecridin uygulanmaya devam edildiğini belirterek, “Cezaevi idaresinin sorumluluğunu gizlemek amacıyla Maltepe Cezaevi’ne sürgüne gönderilen ve burada da çıplak arama ve tecrit uygulamaları ile karşı karşıya kalan çocukların kendi tabirleriyle ‘bedenlerini açlığa yatırmak’ dışında bir seçenekleri kalmamaktadır” dedi.

“Çocuklarına işkence yapan bir ülke geleceksizdir”

Çocuklarına işkence yapan bir ülkenin geleceksiz olduğu vurgulanan açıklamada çocuk tutsakların kaldığı hapishaneler için acil olarak yapılması gerekenler şöyle sıralandı; “Özgürlüklerinden yoksun bırakılmış çocukların nasıl bir muameleye tabi tutulduklarını değerlendirmek üzere başta Sincan Cezaevi olmak üzere çocukların bulunduğu tüm infaz kurumları bütünlüklü bir inceleme ve soruşturmaya tabi tutulmalıdır. Söz konusu inceleme, soruşturma ve ziyaretler Avrupa İşkencenin ve İnsanlık Dışı ve Onur Kırıcı ve Muamelenin Önlenmesi Komitesi (CPT) standartlarına uygun bir şekilde yapılmalıdır. Sincan’da çocuklara kötü muamele ve işkence uygulayanların ve buna göz yumanların da biran evvel yargılanmaları ve cezasız kalmamaları gerekir. Bu haberler savcılar tarafından ihbar olarak değerlendirilmelidir.” 

“Siz daha devleti tanımıyorsunuz. Devlet sizin ananızı…”

Basın açıklamasının ardından, saldırıya maruz kalmış 3 çocukla görüşme gerçekleştiren Av. Sevilay Öztürk bir konuşma yaptı. Öztürk çocuklara yönelik baskının devam ettiğini belirterek şunları söyledi; “Çocuklar daha 3 saat önce müşahide odasından hücrelerine alınmışlardır. Kendilerine ilaç verilmiyor. Her gün ayağa kalkıp sıraya geçerek sayım vermeleri isteniyor. Cezaevi müdürü çocukların anlatımına göre çocuklara ‘Siz daha devleti tanımıyorsunuz. Devlet sizin ananızı…’ şeklinde ağır hakaretlerde bulunduğunu belirttiler”

Ayrıca TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Cezaevleri Komisyonu’nun hapishanedeki incelemesi sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu