Güncel

“Sokak Sanatında baskılar son verilsin”

H.Merkezi: İzmir’de uzun süredir devam eden Sokak sanatçılarına dönük baskılar protesto edildi.

İzmir Müzisyenler Derneği ve Sokak Sanatçılarının çağrısıyla Dün (2 Şubat) Kıbrıs Şehitleri Caddesinde bir araya gelen kitle İzmir’de Belediye Zabıtaları tarafından baskı gören, müzik aletlerine el konan ve para cezasına çarptırılan sokak sanatçıları uğradıkları haksız uygulamalarına tepki gösterdi. 

Müzik aletleri, düdükler, ıslıklar, alkışlarla Kıbrıs Şehitleri boyunca yürüdükten sonra basın açıklaması okundu.

Basın açıklaması İzmir Müzisyenler Derneği Başkanı Oktay Çapanoğlu tarafından okundu. Çapanoğlu, Yaklaşık 1 aydır Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde müzik yapan ya da performans sergileyen sanatçılara yönelik giderek artan oranda baskı, şiddet, yasaklama ve cezalandırmalarla ilgili olarak üyelerin şikâyetleri üzerine bir araştırma başlattıklarını dile getirdi.

Sanatçıların müzik aletlerine el konulması, para cezası kesilmesi artan saldırıların artığına dikkat çekti.

Gürültü kirliliği vb nedenlerin şaşkınlık yaratığını sözlerine ekleyen Çapanoğlu, “Bir Kültür ve Sanat Başkenti olarak gördüğümüz İzmir’de yaşanan bu utancın kentimizin saygınlığına zarar vereceği kanaatindeyiz. Kentin kültürel dokusuna kattığı değer ve güzellik ile sokakların vazgeçilmezi iken İzmir’de böylesi bir tabloyla karşılaşmanın şaşkınlığı içerisindeyiz” şeklinde ifade etti.

Çapanoğlu, basın açıklamasını İzmir Büyükşehir Zabıta Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı ve İzmir Valiliği’nin baskı ve yasaklara karşı acil bir tavır almalarını, bu haksız ve keyfi uygulamaların son bulmasını talep ettiklerini belirterek sonlandırdı.

Basın açıklamasının ardından sokak sanatçıları canlı müzik ve performanslarla eylemlerini bir süre daha devam ettirdiler.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu