Dünya

“Suriye’de katliam var”

Londra: İngiltere’de Eylül 2013 tarihinde kuruluşunu ilan eden Demokratik Güç Birliği Platformu – Britanya (DGBP-B) tarafından 2 Mart Pazar günü bir eylem düzenlendi. Suriye’nin Hama kentine bağlı Maan Köyü’nde 9 Şubat Pazar günü Radikal İslamcı guruplar tarafından gerçekleştirilen katliamı kınamak ve teşhir etmek için Londra’nın merkezinde bulunan Trafalqar Sqare’de yapılan eylem saat 15:00 da başladı.

Suriye’deki katliamları protesto eden çeşitli döviz ve pankartların açıldığı eylemde ayrıca katliamı protesto eden sloganlar atıldı. Türkçe ve İngilizce olarak okunan basın açıklamasında ise şunlara değinildi.  “Emperyalist işbirlikçisi Türk Hükümeti AKP Beslemeleri ve Emperyalist Katiller Suriye’de sistematik bir katliam yürütüyorlar. Suriye’de Alevi Toplumuna, Kürt Halkına ve mazlumlara karşı yürütülen katliam soykırım derecesine ulaştı. Suriye’nin Hama kentine bağlı Maan Köyü’nde 9 Şubat Pazar günü radikal İslamcı guruplar tarafından gerçekleştirilen katliamı kınıyoruz. Maan, Alevi köyünde 4 engellinin, kadın ve çocukların da olduğu 60’ın üzerinde insan katledilmiştir”

Ayrıca açıklamada, Suriye’de, aralarında Türkiye tarafından desteklenen radikal islamcı grupların da olduğu örgütler tarafından katliamların yapıldığı ve öldürülen çocukların ve yetişkinlerin kafaları kesildiği, insanların iç organları çıkarıldığı, çocuklar idam edilerek yakıldığı ve kadınlara tecavüze edildiği belirtilmektedir.

Açıklama, “Bu vahşet insanlık tarihinde bir kara lekedir. El Kaide, El Nusra çetelerinin AKP ve ABD desteğiyle Suriye’de Alevilere, Rojava’da Kürt halkına karşı yaptıkları katliam soykırım derecesine ulaştı. AKP, ABD ve eli kanlı çeteler insanlığa karşı suç işliyor.

Suriye’de savaş yoktur, katliam vardır. Mazlum halkların düşmanlarına karşı mücadelemiz devam edecektir.” İfadelerinin ardından sloganlarla sonlandırılmaktadır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu