Güncel

“Tarihleri kan, tarihleri katliam”

Mersin: Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Mersin İl Meclisi, dün İstanbul Gaziosmanpaşa’da stant kurup, imza toplayan HDPlilere yapılan saldırıya ilişkin basın açıklaması yaptı. Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan açıklamaya meclis üyeleri katıldı. Açıklama da sık sık “Baskılar bizi yıldırımaz” sloganı atıldı. Kitle adına konuşan HDK Mersin Eşsözcüsü Tuna Şahin, saldırının eşitlik ve özgürlük isteyen halklara dönük yapıldığını belirterek, “Bu faşist saldırıyı kınıyoruz” dedi. Saldırının HDP’ye yapılan ilk saldırı olmadığını da hatırlatan Şahin, saldırılarla amaçlananın düşmanlık ve kutuplaşmayı yaratmak olduğunu kaydetti.
‘Barıştan, özgürlükten korkuyorsunuz’
“Biz biliyoruz ki korkuyorsunuz. Barıştan, özgürlükten korkuyorsunuz. Sizler kanla doymaya ve beslenmeye alışmışsınız ama korkunun ecele faydası yoktur” diyen Şahin, hiçbir saldırının kendilerini haklı bildikleri yoldan caydırmayacağını, saldırganların da kendi döktükleri kanda boğulacaklarını vurguladı.

Şahin, “Faşist saldırıların arkasını sıvazlayan, B ve C planlarını devreye sokan Başbakan olmak üzere, kışkırtılan saldırılara sessiz kalan yargı ve kolluk güçleridir. Yargı da güvenlik güçleri de görevini yapsın” dedi. Ağrı ve Norşin halkının B ve C planlarının tutmadığına güzel cevap verdiğini kaydeden Şahin, son olarak yaralı arkadaşlarına acil şifalar dileklerinde bulunarak, saldırıyı yapanların bulunarak adalet önüne çıkarılmasını istedi. Açıklama daha sonra sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu