GüncelManşet

“Türk-İş bizi, Muğla’ya götür!”

 Ankara: Türkiye’nin birçok yerinden Ankara’ya gelen işçiler özelleştirmelere karşı bir miting gerçekleştirdi. Yatağan işçilerinin öncülüğünde gerçekleşen miting için Ankara’ya gelmek isteyen Yatağan işçilerinin Muğla’dan çıkmasına izin verilmedi. Bunun üzerine mitinge katılan işçiler “Başkan/Türk-İş bizi Muğla’ya götür” sloganını attılar.

Saat 10.00’da Sıhhiye Toros Sokak’ta buluşan işçiler Kurtuluş’ta bulunan Özelleştirme Dairesi’ne yürüdü. Türk-İş’e bağlı sendika kollarının yanısıra KESK, DİSK, TMMOB ve devrimci, ilerici kurumlar mitinge destek verdi. Eylemde Partizan, DDSB ve YDG flamaları da açıldı. Faşist örgütlenmeler İşçi Partsi ve TGB’nin kitesel katılımı da dikka çekti.

Yürüyüş sırasında özellikle Genel Maden-İş’e bağlı işçilerin coşkusu gözlemlenirken, başta bu sendikaya bağlı işçiler olmak üzere neredeyse kortejdeki bütün işçilerin sık sık “Başkan/Türk-İş bizi Muğla’ya götür” sloganıyla sendika başkanı ve Türk-İş’e çağrı yapması önemli bir ayrıntı olarak mitingde yer edindi. Ayrıca “İş, ekmek yoksa barış da yok” sloganı da mitinge rengini verdi. İşçilerin slogan atmayan diğer işçilere kızması ve daha coşkulu olmaya davet etmesi de bir diğer ayrıntı olarak görüldü.

 Eylem boyunca “Madenler halkındır, satılamaz!”, “Direne direne, direnişle zafere!”, “Dik, dur eğilme işçiler seninle!”, “Gün gelecek, devran dönecek! Hırsızlar halka hesap verecek!”

Yapılan yürüyüşün ardından Özelleştirme İdaresi önünde basın açıklaması ve sendikalar adına konuşmalar yapıldı. Polis tarafından, Özelleştirme Dairesi önüne Tomalar, Akrepler ve çok sayıda çevik kuvvet konuşlandırıldı.

Ses aracından yapılan konuşmalarda Uğur Mumcu ve Gaffar Okan’ın da ölüm yıldönümü olduğu duyruldu.

“Zonguldak, Yatağan halkı sizi oraya sokmaz”

Mitingde ilk olarak sözü Türk-İş Genel Başkanı aldı. Türkiye’nin hiçbir yerinde Yatağan’daki gibi nüfusun yarısından fazlasıyla miting yapılamadığını belirten başkan, “Yatağan’ın özelleştirmesini bu hükümete yaptırmayacağız” dedi. Ayrıca başkan işçilerden hükümetten hesap sorma çağrısı yaparak “30 Mart’ta sandıkta bunun hesabının sormak hepimizin boynunun borcudur.” diyerek sözlerini bitirdi.

Başkanın ardından Tesk-İş Genel Başkan Yardımcısı Hasan Tahsin söz alarak, “yol kapatmakla bu iş engellenemez. Zonguldak, Yatağan halkı sizi oraya sokmaz” dedi.

Tahsin’in ardından Yol-İş Genel Başkanı Nurettin Akçıl Yatağan işçilerinin durumuna dikkat çekerek, anayasada tanınan bir hak olan seyehat hakkının engellendiğini ve işçilerin 55 km geri yürümek zorunda kaldıklarını ifade etti. Özelleştirme ihalesinin dört gün önce seçimlerden sonra görüşülme kararının alındığını belirten Akçıl, “çocuk mu var karşınızda? Bizi kandırıp, durduracaklarını sandılar” dedi.

Mitinge sendikalar adına yapılan konuşmaların ardından sonlandırıldı.

https://www.youtube.com/watch?v=MY6qNME0Irk&feature=youtu.be

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu