Güncel

“Tutsaklar hasta kategorisinden ancak ölerek çıkabiliyorlar”

 Ankara: Tecrite Karşı Mücadele Platformu  hapishanelerdeki Mart ayı hak ihlalleri raporunu bugün Adalet Bakanlığı ek bina önünde yaptığı basın açıklamasıyla kamuoyuna sundu.

Ülkemizde tutsakların hasta kategorisinden ancak ölerek çıkabildiği belirtilen açıklamada insanların en temel hakkının yaşam olmasına karşın tutsaklara dışarıda ölüm hakkının bile tanınmadığı vurgulandı.

Açıklamada geçtiğimiz haftalarda Kırıkkale F Tipi’nde kalp krizi sonucu hayatını kaybeden PKK’li tutsak Aram Akyüz’e de değinilerek; “Aram Akyüz hapishanede erken müdahale şansının neredeyse imkânsız olmasından ötürü hayatını kaybetmiştir” denildi.

Hak ihlalleri kapsamında hapishanelerdeki kamera dayatması ve buna karşı direnişe geçen tutsaklara dönük cezalara, yasal tutukluluk süresinin dolmasına rağmen bahanelerle infazların yakılmasına, çıplak arama, şiddet ve baskı işkencelerine, sözlü ve fiziki saldırılara değinilen açıklama; “Buradan, devrimci tüm tutsakların yanında olduğumuzu bildirir; bu tarz uygulamaların son bulması için mücadelemizin süreceğini halkımıza duyururuz” denilerek sonlandırıldı.

Böylelikle Ankara TKMP ayda bir hak ihlalleri raporu

açıklama kararının ardından 3. raporunu da kamuoyuna sundu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu