Güncel

“Tutsakların Tedavi Hakkı Engellenemez”

 

İstanbul: Tutuklu Aileleri Derneği (TUAD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Cezaevleri Komisyonu düzenlediği basın açıklamasıyla hapishanelerde tedavi hakkının engellenmesini protesto ederek hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde gerçekleşen basın açıklamasında “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek”, “Tecriti kaldırın ölümleri durdurun” vb sloganlar atıldı.

Basın açıklamasını Neriman Çelik okudu. Hapishanelerdeki tecrit sisteminin fiziki ve psikolojik etkilerini anlatan Çelik, hapishanelerdeki tedavi koşullarının zorluğuna değinerek doktorların çalışma sisteminin yetersizliklerinden bahsetti. Aile hekimliği uygulamasıyla haftada 2 ya da 3 gün ve yarımşar gün şeklinde doktorların hapishanelere gittiğini aktaran Çelik, bu hali ile hasta ve ağır hasta tutsakların tedavilerinin imkânsız olduğunu belirterek yaşananların uluslar arası sözleşmelere aykırı olduğunu da ifade etti.

Hastanelerde ise kelepçeli tedavi dayatmasının sürdüğünü ve hastanelerdeki mahkûm koğuşlarının fiziki yapı itibariyle tedavileri engellediğinin altını çizen Çelik, hasta tutsakların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Basın açıklamasında sıralanan talepler şu şekilde:

    Hapishanelerdeki sağlık hizmetleri genel toplumsal sağlık sistemi ile yakın ilişki içinde örgütlenmelidir ve uyum içinde olmalıdır.

    Hasta mahpusların sağlığa erişim hakları önündeki engeller kaldırılmalıdır.

    Hapishanelerde tam gün çalışan hekimler bulunmalıdır.

    Hasta mahpusların tedavi ve bakımları İstanbul Protokolüne uygun yapılmalıdır.

    Hasta mahpusların tam teşekküllü hastane raporları esas alınmalıdır.

    Mahpuslar hapishane ring araçları ile değil, ambulansla götürülmelidir. Hapishanelerde tam donanımlı revir bulunmalıdır.

    Hastanelerin tutuklu bölümleri insan onuruna ve hasta haklarına göre yeniden düzenlenmelidir.

    Üçlü protokolde yer alan ve hasta mahremiyetini ortadan kaldıranlar başta olmalk üzere hak ihlaline yol açan bütün hükümler iptal kaldırılmalıdır.

    Hasta mahpuslar doktor seçme hakkına sahip olmalıdır.

    Hastanelerde bulunan ve ölüm sınırına gelmiş 202 hasta mahpus derhal tahliye edilmelidir.

 

“Aç kaldılar, işkence yediler, taş koğuşlarda yattılar ve hasta oldular”

Basın açıklamasının ardından ise tutsak ailelerinden Selvi Gülmez söz aldı. Gülmez konuşmasında “İnsanlar hapishanelere girerken sağlıklıydılar. Aç kaldılar, işkence yediler, taş koğuşlarda yattılar ve hasta oldular” diyerek devletin infaz sisteminin tutsakları hastalandırdığını belirtti.

Domuz ipi ile insanları bağlayan katil Ergenekoncular serbest kaldı. Hasta tutsaklar da serbest bırakılsın” diyen Selvi Gülmez’in konuşmasının ardından basın açıklaması sonlandırıldıç.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu