Gençlik

“Wan halkı üşüyor MEDYA susuyor!”


Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri bugün saat 12.00’de Wan halkına destek olmak ve Wan depreminin ardından yaşanan gelişmeler karşısında medya’nın tavrını eleştirmek amacıyla bir eylem gerçekleştirdi.

Eylem iletişim fakültesi önünde sloganlarla başladı. Eyleme kitlenin katılımı da yoğundu. Kitle, ”Wan Halkı Üşüyor Medya Susuyor.”, ”Barınma Haktır Satılamaz”, ” Öğrenci Uyuma Wan halkına Sahip çık” gibi sloganlarla Cumhuriyet Meydanına ilerledi.

İletişim fakültesi öğrencileri adına basın açıklamasını okuyan Mesut Arslan; Wan’da yaşananlar karşısında meydanın tavrını ve dilini eleştirirken Wan halkı’nın yaptığı açlık grevleri karşısında devletin tepkisiz kalmasına ve Wan halkının soğuk kış koşulların da evsiz, susuz ve elektriksiz bir şekilde hayatlarını sürdürdüklerine vurgu yaptı.

Kitle çoğalarak yürüdü

Eylemde: “Biz öğrenciler olarak en temel hak olan barınma hakkının devlet tarafından karşılanmasını ve toplanan vergilerin bu amaç doğrultusunda kullanılmasını istiyoruz. Ayrıca medya’ya kamuoyunu bilinçlendirme görevini hatırlatarak devlet lehine değil halk yararına haber yapılmalı, Wan halkının yaşadığı tüm sorunlar bütün gerçekliğiyle topluma yansıtılmalıdır.” denildi.

YDG’lilerin de katılarak destek verdiği eylemde ayrıca, yürüyüşün başlangıcından sonra eyleme katılan sayısında oldukça fazla bir artışın olması da sorunun yakıcılığını ve Mersin Üniversitesi öğrencilerinin konuya ne kadar duyarlı olduklarını gösterdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu