GüncelManşet

“Yılbaşına direnişle giriyoruz”

Direnen Punto işçilerinin örgütlü olduğu Deriteks tarafından bir açıklama yayınlandı. yayınlanan açıklamaya göre Pınar Aydınlar, Ferhat Tunç, Grup Abdal(Haluk), Grup İsyan Ateşi ve Sürpriz Sanatçılar 20 Aralık’ta Punto İşçileriyle Birlikte Olacaklar!

Punto işçileri, uzun zamandır sendikal hakları için direniyor. Punto Deri işçileri demokratik ve aynı zamanda anayasal bir hak olan sendika haklarını kullanarak Deri-İş sendikasına üye olmuşlardı. 270 işçinin çalıştığı Punto’da işçilerin önemli bir kesiminin sendikalaşmasıyla beraber Punto işçileri düşük ödenen primler, yıllık izinlerini tam olarak kullanamama, uzun çalışma saatleri, işe girişte açık senet imzalatılması, muhatap kabul edilmemeleri gibi var olan bir çok sorun karşısında sendika örgütlenme kararı aldı. Bunun üzerine işveren, öncü işçileri önce sendikadan istifa etmeye zorlamasının ardından sendikadan istifayı reddeden işçilerin kararlı durması sonrasında işveren Ağustos ayı başında 2 öncü işçiyi işten attı. Ardından, her türlü baskıyla işçileri sendikadan istifaya zorlayan işveren netice alamadığını gördüğünde işçi çıkarmaya devam etti. Punto toplamda 36 sendikalı işçiyi işten çıkardı. Punto’ya ait 60 işçinin çalıştığı diğer bir fabrikada ise işçilerin çoğunluğu sendikaya üye olmasının üzerine Punto patronu fabrikayı yılbaşında kapatacağını duyurdu. Tüm bunların üzerine direnen işçilerin mücadelesine gösterilen dayanışma artarak devam ediyor.

Deriteks sendikası tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunları söylendi: “Punto Deri işçileri kalifiye işçi olmaları ve ürettikleri ürünler mağazalarda binlerce avroya satılmasına rağmen emeklerinin karşılığını alamadan yıllarca çalıştı. Çoğu 10-15 yıllık olan işçiler güvencesiz çalışma koşullarına karşı sendikayı vazgeçilmez bir hak olarak savunmaya devam ediyor. Direnişe olan destek her geçen artıyor.

Punto İşçileriyle Dayanışma Gecesine türküleriyle aramızda olan ve destek veren sanatçı dostlarımız yılbaşı öncesinde de işçileri yalnız bırakmıyor. Sanatçı dostlarımız Punto işçilerine destek olmak için yine türküleriyle seslenecek! Basına ve kamuoyuna duyurulur!

Program: Pınar Aydınlar, Ferhat Tunç, Grup Abdal(Haluk), Grup İsyan Ateşi Ayla Yılmaz ve Sürpriz sanatçılar

Punto Direniş Alanı/ Kazlıçeşme Mah. Beşkardeşler 4.Sk. No:4 Zeytinburnu/İstanbul 20 Aralık 2013 Cuma

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu