Güncel

“Zararlı ilçe(!)” de polis yığınağı

31 Mayıs Gezi İsyanı’nın yıldönümünde ülke genelinde Gezi’den alınan direngenlik ruhu ile kitleler “Faşizme karşı omuz omuza” demek için sokaklardaydı.

Sarıgazi halkı da bir yıldır devletin halka uyguladığı faşist baskıları, gelişen süreçteki katliam ve Gezi şehitlerini anmak hesap sormak için sokaklardaydı.

31 Mayıs günü saat 20.00’ de Partizan ve EMEP’in çağrısı ile sokağa dökülen halk sık sık “Her yer taksim, her direniş” sloganları ile Vatan İlk Öğretim Okulu önünden yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında kitleye halk da tencere ve tavalarıyla destek verdi. Devlet günler öncesinden “zararlı ilçe”  adını verdiği Sarıgazi’ye çevik yığınağı yapmıştı. Halka biber gazı ve Toma’larla saldırıldı. Polis saldırısında kimyasal su ve özel biber gazı kullandı.

Halka saldıran kolluk güçlerine bir çok devrimci örgüt karşılık verdi. TKP/ML militanlarının da kolluk güçlerinin halka uyguladı terörüne karşı Molotof kokteyli ve havai fişek ile karşılık vererek çevik kuvvetin geri adım atmasını sağladığı gözlendi.

Çatışmalar geç saatlere kadar sürdü. Saat 23.30 sıralarında 6-7 akrep sokak aralarında halka hakaretler ederek insan avına çıktı. O esnada cumartesi pazarını temizlemeye gelen belediye işçilerinden birkaç işçi çevikten kaçmak isteyen eylemcilere saldırı girişiminde bulunduğu haberi alındı.Halkın duyarlılığı sayesinde kayıp verilmeden eylemler sonlandırıldı.

                                                                                           Sarıgazi’den bir Ö.G. okuru

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu