Güncel

“Realizminiz batsın!”

Ankara: Wan’da deprem mağduru halkın yaşadıklarına dikkat çekmek için, bugün HDK Meclisleri tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Güvenpark’ta yapılan eylemde Wan karşısında susmanın insanlık ve vicdan karşısında susmak demek olduğu belirtilerek, Wan halkını sahiplenme ve mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.

“Deprem değil, devlet öldürür” şiarıyla gerçekleştirilen eylemde yine aynı şiarın yazılı olduğu dövizler yere bırakıldı.

HDK Ankara Meclisleri adına yapılan basın açıklamasında, siyasi iktidarın Wan halkından politik tercihleri ve Kürt özgürlük mücadelesine verdikleri destek nedeniyle intikam aldığı; iktidarın tam bir düşman algısı içinde, insani ve vicdani ölçülerden uzak davranmaya devam ettiği belirtildi. 109. gününde olan açlık grevine karşı iktidarın kör, sağır ve dilsizi oynamayı sürdürdüğü vurgulandı.

 

“Realizminiz batsın!”

Wan Valisi Aydın Nezih Doğan’ın; “Ütopik olmayalım, realist olalım. Bugün Wan’da afet var, yarın başka bir yerde sel olur… Hümanist olmak iyi bir şeydir. Ama devlet yönetirken realist olmanız gerekir.”  sözlerine de değinilen açıklamaya şöyle devam edildi; “Devletten hümanist olmasını beklemiyoruz elbet. Sadece görevini yapması gerektiğini hatırlatıyoruz. Görevini yapmayan devlet ise laf kalabalığı yaparak halkla alay ediyor. Ayrıca realist denen politikalar eğer biraz olsun insanlıktan nasibini almışsa, doğal afetlerin verdiği zararı en aza indirmeyi gerektirir… Onların realizmi ise “afetler öldürür, yapılacak bir şey yoktur” şeklinde oluyor. Söylenebilecek tek şey var. Realizminiz batsın!”

Wan halkını sahiplenme ve Wan halkı için mücadeleyi yükseltme çağrısı yapılan açıklama “Yaşasın halkların eşitliği ve kardeşliği” sloganıyla sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu