GüncelManşet

(foto galeri)Rektörlük işgali, kazandırdı!

Mersin: Bahar Salim’in üniversite yönetiminin ihmallerinden kaynaklı üç aydır yapılmayan yurt yolunda hayatını kaybetmesinin ardından başlayan direniş kazanımla sonuçlandı.

Üniversitemizin kız yurdunda hayatını kaybeden Bahar Salim arkadaşımız için dün refleksif olarak bir eylem gerçekleşmişti. Eylemde ME.Ü Rektör Yardımcısı Yüksel Özdemir öğrenciler tarafından “gözaltına” alınmıştı. Öğrenciler, kadın öğrencilerin her gün yürüdükleri yolu Yüksel’e yürüttüler.

Öğrenciler ve rektör Yardımcısı arasındaki tartışmalar sonucunda, bugün öğlen 11.30’da Rektör ve yardımcıları ile görüşüp, sorunları çözüme kavuşturmak için bir randevu belirlenmişti.

Bugün ise Mersin Üniversitesi öğrencileri olarak taleplerimizi somutlamak ve görüşmeyi yapacak komiteyi belirlemek için 11.00’de bir araya geldik. Burada konuşmalarımız sırasında bir arkadaşımızın “Feride’yi kaybettiğimizde sustuğumuz için şimdi Bahar’ı kaybettik! Bundan sonra susmayacağız” şeklinde konuşma yapması kitle tarafından alkışlarla karşılandı.

Çapsız Rektör

Görüşmeler sırasında ME. Ü. Rektörü Süha Aydın öğrencilere  “çapsızsınız” vb. hakaretler yağdırarak taleplerimizi kabul etmeyeceğini belirtti. Bunun üzerine ME. Ü öğrencileri olarak rektörlüğü işgal etme kararı alarak rektörlüğe girdik. Bu sırada rektörlük binası içine ve önüne çok sayıda polis getirildi. Çevik kuvvet rektörlük binasının etrafını sararak dışarıdan öğrencilerin içeri girmesine, içerdekilerin de dışarı çıkmasına izin vermedi. Rektörlük binası içerisinde bulunan öğrenciler olarak polisin üniversitemizi terk etmesini ve rektörle konuşmak istediğimizi tekrar dile getirdik.

Öğrencilerin işgal sırasında polisin üniversiteyi terk etmesi talebinin ardından kolluk kuvveti, okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Bu olaylar yaşanırken Rektör Süha Aydın ortalıktan kayboldu!

An be an büyüyen ve kitleselleşen direniş rektör yardımcısı Yüksel Özdemir’ in taleplerimizin yazılı olduğu listeyi imzalaması üzerine direniş kazanımla sonuçlandı.

Rektörlüğün işgali sırasında “Feride’ yi Bahar’ ı unutma unutturma!”, “Öğrenciler ölüyor Rektör susuyor”, “Polis defol üniversiteler bizimdir” , “Rektör buraya gel öğrenciye hesap ver”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” vb. sloganlar atıldı.

Taleplerimizin kabul edildiği öğretim görevlileri ve arkadaşlarımız tarafından bildirilince sloganlarla Rektörlük dışına çıktık. Burada Feride ve Bahar şahsında katledilen tüm üniversite öğrencileri için bir dakikalık saygı duruşunda bulunduk.

Eylem bitiminde ME. Ü öğrencileri olarak bir araya geldik ve işgali değerlendirdik. Değerlendirme sırasında taleplerimizi takipçisi olabilmek ve süreci daha iyi örgütlemek için on kişilik bir komisyon oluşturduk.

Üniversite yönetimine taleplerimizi yerine getirebilmek için bir haftalık süre verdik. Ayrıca üniversite yönetimini bu direniş kapsamında hiçbir öğrenciye soruşturma açılmaması talebini de kabul ettirdik ve daha önce soruşturma açılan 14 arkadaşımızın soruşturmalarını geri çektirdik.

 

[widgetkit id=433]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu