Gençlik

“Rektörlükten hesap lafla sorulmaz…”

Mersin: Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Rektörlük işgali sonrası açılan soruşturmaları protest etmek amacıyla Rektörlük önüne kamera bırakma eylemi yaptı. 26 arkadaşının okula alınmayışının üzerine öğrenciler, Cuma gününe kadar derse girmemek üzere kararı aldı.

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü işgal eyleminden sonra 12’si İletişim Fakültesi’nden olmak üzere 121 öğrenciye soruşturma açılmıştı. İletişim Fakültesi öğrencileri hem 12 arkadaşlarına destek vermek hem de tedbir kararı devam eden öğrenciler için İletişim Fakültesi Merkezi Derslikler önünde bir araya gelerek, “Eğitim Haktır Engellenemez”, “Katil Değil Metiniz, Sansürü Yeneriz” sloganları ve “Rektörlükten hesap lafla sorulmaz bizde hesapları deklanşör sorar”, “Hocam okul etrafı duvarlarla çevrili yer değildir”, “Alo Fatih MEÜ’yü yayından kaldır” dövizleri eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

 

Dersleri boykot ediyoruz”

Rektörlük önüne fotoğraf makinelerini bırakan öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Nesime Karateke, “Soruşturma açılan ve tedbir kararı verilen 12 İletişim Fakültesi öğrencisi, görüntü aldıkları ve haber yaptıkları için bu uygulamaya maruz kalmışlardır. Ayrıca olay günü okulda olmayan Gazetecilik öğrencisi iki arkadaşımız da bu hukuksuzluktan nasibini almıştır” dedi.

Yaşanan bu olay iletişim öğrencilerinin şimdiden baskı ve hukuksuzluğa maruz kaldıklarını göstermektedir” diyen Karateke, “Bizler İletişim Fakültesi öğrencileri olarak soruşturmalara, tedbir kararlarına, arkadaşlarımızın haber yapma hakkının elinden alınmasına ve baskılara maruz kalmasına karşı mücadele edeceğiz. Bu doğrultuda Perşembe ve Cuma günü derslere girmeyerek boykot kararı alıyoruz” diye konuştu.

 

“Herkese Rektörden tedbir, ‘tacizciye’ yok!”

Eylem esnasında, üniversitede yaşanan taciz ile ilgili ayrıca pankart açan öğrenciler, tacizci öğrencinin okulda serbest bir şekilde dolaşmasını ve üniversiteden konuyla ilgili yaptırım uygulanmamasını protesto etti.

Öğrenciler; Bahar ve Feride’ye sahip çıktığı ve taleplerini iletebilmek için Rektörlüğü işgal etmek durumunda kalan arkadaşlarının okula ‘sakıncalı’ bulundukları için alınmamasına rağmen bir suçlunun okulda barındırılması üzerine durumu teşhir ederek kınadı.

Bu olayın peşini bırakmayacaklarını da dile getiren öğrenciler, daha sonra eylemlerini sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu