Emek

Renault işçilerine sendikal baskı sürüyor

Bursa: Patron ve Türk Metal Sendikası’nın Oyak Renault işçilerinin sendikal seçme özgürlükleri üzerindeki baskıları devam ediyor. Fabrikada çalışmaya devam eden yeni işçilere yönelik baskıların artarak devam etmesine karşı, Birleşik Metal-İş Sendikası basın açıklaması yaparak, yaşananlara sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Bugün 5 Mayıs Şubesi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasını, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu okudu. Serdaroğlu, Oyak Renault işçilerinin sendikal özgürlükleri için başlattığı mücadele devam ettiğini ve 12 Eylül cunta rejiminin MESS ve Türk Metal ile oluşturduğu çarpık sendikal düzene isyanın öncüsü olduğunu söyledi.

Serdaroğlu, geçtiğimiz Mart ayında Birleşik Metal-İş Sendikası’nın fabrikadaki örgütlülüğüne yönelik büyük bir saldırı yaşandığını ifade etti. 75 işçinin tazminatsız olarak işten çıkarıldığını, çok daha fazla işçinin işten ayrılmasının zorlandığını ifade eden Serdaroğlu,  MESS, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türk Metal Sendikası’nın Oyak Renault işçilerini sindirmek, onları hak arayamaz hale getirmek için birlikte hareket ettiklerini belirtti.

Serdaroğlu, “Şimdi, fabrikanın revizyon duruşu sürerken, fabrikadaki yeni işçilere yönelik baskılar yoğunlaştı. Bu baskıların son örneğini geçtiğimiz hafta yaşadık. Sarı sendikanın temsilcisi, yaptığı toplantıda Genel Müdür Tunç Başeğmez’in adını kullanarak yeni işçileri tehdit etti” dedi.

Sarı sendikanın temsilcisinin işçiler ile yaptığı toplantıda “Bu fabrikaya Tunç Başeğmez geldi. Otuz küsür yıldır bu fabrikada Türk Metal organize. Yani buraya başka bir sendikanın sokulmayacağı kesin. Tunç Başeğmez de bu yüzden geldi” şeklinde konuştuğunu söyleyen Serdaroğlu, bu konuya ilişkin ses kayıtlarını kamuoyu ile paylaştıklarını Genel Müdür Başeğmez’den konuya ilişkin açıklama yapmalarını istediklerini söyledi.

Oyak Renault işçileri arasında infial yaratan bu olay karşısında, aradan geçen bir haftalık süre boyunca şirket yönetiminin sessizliğini koruduğunu ifade eden Serdaroğlu, şu soruları sordu: “Sendika temsilcisinin bu sözleri doğru mudur? Doğru değilse bu kişi Genel Müdür’ün Türk Metal’i fabrikada tutmak için göreve getirildiği sözlerini sarf edebilme cesaretini nereden bulmaktadır? Arkasında destek gördüğü başka yöneticiler mi vardır? Sözler doğru değil ve şirket bu tutumu desteklemiyorsa, bu kişi hakkında gereği yapılacak mıdır?

Renault işçilerinin sendika seçme hakkı güvence altına alınmalı

Oyak Renault’un işçilerinin sendika seçme özgürlüklerinin güvencesini sağlanması gerektiğini vurgulayan Serdaroğlu, “Şirkete düşen, ulusal ve uluslararası yasalara, ILO sözleşmelerine, sendikamızın üyesi olduğu IndustriALL Küresel Sendika ile imzaladıkları çerçeve sözleşmeye uygun davranacağını, işçilerin sendikal tercihlerine yönelik hiçbir baskı ve yönlendirme yapılmayacağını, bu konuda taraflı davranan yöneticiler hakkında gerekli yaptırımları hayata geçireceğini açıklamaktır. Oyak Renault işçileri başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası kamuoyu bu konuda şirketten net bir tavır beklemektedir.” Dedi. Oyak Renault’un işçilerin çoğunluğunun üyesi olduğu DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasını tanıması gerektiğini ifade eden Serdaroğlu, “Bu hak, ülkemizin altına imza koyduğu ILO sözleşmelerinden kaynaklı olduğu kadar artık kısa bir süre önce Yargıtay’ın kesinleşen bir kararı ile de yasal statüye kavuşmuştur” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu