Güncel

Rize Fındıklıda Halkın HES Öfkesi

H. Merkezi: Rize’nin Fındıklı ilçesine bağlı Yaylacılar Köyü’nde Büyükdere Deresi üzerinde yapımı planlanan Hayat Hidroelektrik Santrali (HES) projesine bölge halkının direnişi sürüyor.

Santral için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katılımı toplantısı düzenlendi. HES projesine karşı çıkan bölge halkı ise bina önünde toplanarak toplantıyı protesto etti. Proje için tutulan tutanak tartışmalara neden oldu.

Hayat HES projesini protesto eden Fındıklı Dereleri Koruma Platformu üyeleri ve bölge halkı, Dörtyol kavşağında bir araya gelerek, “Yaşam alanlarımız için direniyoruz” pankartı açtı. Tulum eşliğinde, “Dereler özgürdür özgür akacak” sloganı ile yürüyüşe geçen kitle, Halk Eğitim Müdürlüğü önüne geldi. Tulum eşliğinde horon oynayan halk HES karşıtı türküler söyledi, alkışlarla tempo tuttu. ÇED toplantısını yönetmek için polis eşliğinde gelen Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve şirket yetkilileri, halkın alkış ve ıslıklarla protestoları arasında binaya girdi.

 

“Bu HES’i istemiyoruz, buradan gidin”. 

Kitleyi temsilen 4 kişi salona girdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED İzinleri Şube Müdürü Alparslan Kalemci, halkın görüşlerini almak için geldiklerini anlattığı sırada, seçilen temsilciler, halkın katılmaması nedeniyle toplantının yapılamadığına dair tutanak tutulmasını istedi. Buna rağmen heyet başkanının, “toplantının yapıldığı ancak vatandaşların HES projesini istemediği” yönünde tutanak tutmak istedi. Bu sırada oturduğu koltuktan kalkan 74 yaşındaki Melahat Alişan, heyetin önündeki su şişesini alarak, “Su sizden. İçmeyin biz de içmeyelim. Siz yanlış adrese geldiniz. Bu HES’i istemiyoruz, buradan gidin” dedi. 

5455 4Tutanağı değiştirmemekte direnen heyet Başkanı Alparslan Kalemci, binadan ayrılmaya çalıştı. Bu sırada halkta binayı basarak yaşananlara tepki gösterdi. Şirket yetkilileri halkın tepkisi üzerine odaya kaçmak zorunda kaldı. Odaya giren kalabalık ise görevlilerin elinden tutanağı almaya çalıştı. Bu sırada takviye gelen çevik kuvvet ekipleri halka saldırdı onları zorla dışarı çıkardı.

Halkın tepkisi sonucu, tutanak, “halkın tepkisi nedeniyle toplantının yapılamadığı” şeklinde  değiştirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu