Güncel

Rize’de mücadele kazandı, HES iptal

H. Merkezi: Rize’de içme suyuna yapılmak istenen HES’e karşı mücadele eden köylüler HES projesini iptal ettirdi.

9 belediye ve 26 köye içme suyu sağlayan tesise yapılacak HES’i “içme suyuna takviye” gerekçesi ile yapmak istedi. 

HES’lere karşı mücadele eden ve simge isim haline gelen Kazım Delal ve köylülerin başvuru üzerine proje belediye tarafından izin alınmaksızın ihale edilmiş “resmi ve hukuki” geçerliliği olmayan bir projeydi.

İhaleyi, 20 yıllığına alan Smart HES şirketi Andon İçme Suyu Tesisleri bünyesinde HES yapmak için ihale yaptı.

Daha öncede Ambarlık HES projesini iptal ettiren ve köylüleri, Cumhuriyet Savcılığı ile İdare Mahkemesine yaptıkları başvurular, bölgedeki çalışmalarla ilgili “resmi hiçbir başvuru, yazışma veya içme suyu tesisleri içerisinde HES yapılacağına dair herhangi resmi bir belge olmadığı, dolayısıyla resmiyette ve hukuken böyle bir çalışma olmadığı” gerekçesiyle reddedildi. Köylüler bu nedenle iki yıla yakın bir süre dava açamadı.

Mücadele eden köylüler başına gelmeyen kalmadı

HES yapıldığını kanıtlamaya ve hukuki süreci işletmeye çalışan köylüler, proje çalışmasının yapıldığı alanda eylemler de yaptılar, jandarma tarafından gözaltına alındılar. Kazım Delal, kardeşi Nazım Delal ve Yusuf Esir hakkında üç ayrı dava açıldı. Belediyeye ait Andon içme suyu tesislerinin işletmecisi Rize Su Yap-İş şirketinde bekçi olarak çalışan Yusuf Esir, önce başka ilçelere ve işyerlerine sürüldü, ardından da işten atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu