GüncelManşet

Roboski demek …

 

Her şeyden önce bir devlet gerçeğidir Roboski… Katliamcı devlet geleneğinin bir ispatı ve hâkim sınıflarının imtiyazlarını üretme hususundaki en büyük tasarrufudur Roboski… Roboski bir ananın haykırışı değil sadece Roboski bir ekonomi politika Roboski bir sosyal katliam ve Roboski ezen uslun milli baskı politikasıdır.

Eve bir devlet gerçeğini görmek istiyorsak Roboski’ye bakmamız gerekiyor. Kürt Ulusal Hareketi’nin TC devleti ile girmiş olduğu müzakere sürecinin ardından “AKP hükümetinin samimiyeti”ne o kadar inanılmış bir durum söz konusu ki, yolsuzluk operasyonundan sonra AKP’ye dönük destek ifadelerine yer verildi. Devlet merkezi bir yapıya sahip olup kendi imtiyazlarını sağlama hususunda katliamı genetiğinde bir organel olarak sayar. Hâkim sınıfların çıkarları içeren bu genetik yapı kimi ülkelerde mutasyona uğramış olsa da gerçeğin kendisi halk kitlelerinin sömürüsü gayelidir.

Ülkemiz açısından da devlet faşizmin genetiğinde bulunan imtiyazlarını sağlama ve bu doğrultuda faşist baskı aygıtlarını kullanma yönlü çaba gayet açıktır. KUH’nin devlet ile girmiş olduğu müzakere süreci devletin gerçekliğini ortaya çıkaran önemli bir süreçtir. Tüm bunlar yaklaşan yerel seçimlerde kullanacağımız argümanlardır.

Seçimler sürecinde kullanacağımız argümanlardan birisi yolsuzluk olacakken aynı zamanda devlet gerçeğini ortaya koyan Roboski katliamı da bu argümanlardan birisidir.

Özellikle Hatay’da silah dolusu TIR’ıjn yakalanmasının ve bu TIR’ın aratılmaması “hukukun üstünlüğünü sona erdi” gibi zeminsiz tartışmalarla sürüyor. Ancak ne var ki yargı hakim sınıfların imtiyazlarını üretmek için vardır.Bunun en somut örneği de Askeri savcılığın Roboski katliamına verdiği takipsizlik kararıdır.

Katliamda aile fertlerini kaybeden Roboskili Ferhat Encü, yaptığı açıklamada “Sözün bittiği yerdeyiz” diyerek tepkisini gösterirken Roboskili ailelerin avukatı Tahir Elçi de kararın henüz kendilerine tebliğ edilmediğini, ancak “böyle bir kararın hukuka aykırı ve kabul edilemez olduğunu” söyledi.

Elçi, “Böyle bir karar bizim için sürpriz olmaz. Olayda sorumluluğu bulunan kurumun bünyesinde yer alan askeri savcılık tarafından, soruşturmanın objektif tarafsız ve adil yürütülemeyeceğini söylemiştik” diyerek katil devletin katil yargılarının hükmünün doğru olmayacağını ifade etti.

Söz konusu kararda “TSK personelinin bahsi geçen TBMM ve Bakanlar Kurulu kararları çerçevesinde kanunun emrini icra kapsamında kendilerine verilen görev gereklerini yerine getirdiklerini” şeklinde bir ibare bulunmaktadır. Bu ibare gösteriyor ki devlet kendi kanunları ile katliamı öngörüyor.

Roboski Hesaplaşmadır

Askeri savcılığın böylesi bir karar vermesinin ardından Vedat Encü’nün babası Zeki Encü, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanlığı’na tepki göstererek, “Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı’nın bu olayda parmağı olmasaydı, rahatlıkla bu soruşturmanın bir an evvel sonuçlanması için talimat verebilirlerdi. Biz alınan kararlar ve uygulamalardan anlıyoruz ki Başbakan ve Genelkurmay Başkanı oyalama taktikleriyle olayı unutturmaya ve saptırmaya çalışıyor. Katliamın ortakları bir araya geldi ve mahkemelere olayı kapatma talimatı verdiler” dedi. Önümüzdeki günlerde ailelerin bir araya gelerek kararı protesto etmek için eylem yapacaklarını ifade eden Encü, “AKP ve Gülen Cemaati arasında yaşanan gerginlik nedeniyle savcı ve yüzlerce polisi görevden alabilen siyasal iktidar, bu soruşturmaya neden müdahale etmiyor? Şimdiye kadar nasıl mücadele ettiysek, bundan böyle de alınan hukuksuz kararların üzerine gideceğiz. Biz demokratik çevrelere sesimizi duyurduk, şimdi onlarla birlikte alanlara ineceğiz. Biz AKP’nin grubunu işgal etmek, il binalarına yürümek ve yurdu terk etmek de dahil her tür eylemi yapacağız” dedi.

Ailelerin tepkisi ortadadır. Devlet gerçeğini en çok ta roboski’li aileler hissetmekte ve öfkeleri ile bu gerçeğin üzerine gideceklerini ifade etmektedirler. Askeri mahkemenin takipsizlik kararı vermesiyle bir kez daha gerçekleştirilen Roboski katliamı’na takipsizlik verilerek TC kurmaylarının katliamcı yapısı diri tutulmak istenmektedir. Bu açıdan Roboski demek devlet namına her şey demektir. Çünkü Roboski devleti gösteren bir gerçektir.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu