Güncel

Roboski, şehitlerini 4’üncü yılında andı

H. Merkezi: Şırnak’ın Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski köyünde 34 Kürt gencinin 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ye ait savaş uçaklarınca katledilmesinin 4’üncü yıl anma etkinliği, bu yıl Roboski-Der, HDP ile DBP Qilaban ilçe örgütleri öncülüğünde yapıldı.


HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Osman Baydemir, Erdal Ataş, Mehmen Ali Aslan ve Alican Önlü ile HDP PM üyesi Yuhanna Aktaş, Şirnex merkez ile ilçeleri BDP belediye başkanlarının yanı sıra binlerce kişinin katıldığı etkinlikte sık sık, “Katil AKP hesap verecek”, “34 can yaşıyor Roboski direniyor”, “Bijî berxedana Cizîrî”, ” sloganları atıldı.

 

“Bizler Roboski’den biliyoruz ki Türkiye’de insan hayatı çok ucuz”

Roboskili aileler adına basın metnini okuyan Narin Ant, faillerin hala yargılanmadığını hatırlatarak, “Katiller yargılanmadığı gibi her gün yeni katliamlar yapılıyor. Sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte genç, kadın, çocuklar katlediliyor Kürdistan’da. Annelerin cenazeleri günlerce sokaklarda kalıyor, anne karnındaki bebekler katlediliyor. Sur, Cizir, Nisêbîn, Kerboran Silopiya’da kentlerimiz tank top ve ağır silahlarla kuşatılatılarak insanlar katlediliyor. Bizler Roboski’den biliyoruz ki Türkiye’de insan hayatı çok ucuz” dedi.

 

Kobanê’den, Suruç’a, Cizîr’den Amed Surlarına kadar direnenleri selamlıyorum

Roboskili anneler adına konuşan Felek Encü ise “Bugün hendeklerin arkasında aslanlar gibi direnenleri selamlıyorum. Ben sadece Roboski’de katledilenlerin annesi değil, tüm Kürdistan şehitlerinin annesiyim. Kobanê’den, Suruç’a, Cizîr’den Amed Surlarına kadar direnenleri selamlıyorum” dedi.

 

Roboski’nin failleri yargılanmış olsaydı, Amed, Ankara ve Suruç katliamları olmazdı”

Ardından HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, söz aldı. “Bugün ne desek de yüreğinizdeki acıyı dindiremeyiz. Bugün sizlerin misafiri olmamızın sebebi birazcık da olsa yüreğinizdeki acıya su serpmektir Roboski’nin failleri yargılanmış olsaydı, Amed, Ankara ve Suruç katliamları olmazdı” dedi.

 

“Biz Roboski faillerini yargı önüne çıkarmaktan asla vazgeçmeyeceğiz”

HDP Adana Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş,

“Roboski’den gizlemeye çalışıyorlar. Biz Roboski faillerini yargı önüne çıkarmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Roboski’nin katilleri bugün Cizre’de, Silopi’de, Sur’da, Nusaybin’de Dargeçit’te katliamlarına devam ediyorlar. Katiller aynı. Katliam politikalarını bugün de devam ettiriyorlar” dedi.

Konuşmaların ardında kitle, 34 gencin mezarına doğru yürüyüşe geçti.
 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu